Ustawienia

Ulubione 0
Dzień 4
4. Nieprzyjaciel nic nie może uczynić
0,00 / 0,00
4. Nieprzyjaciel nic nie może uczynić

Dzień 4

“Proponuję Ci świętość” - Rekolekcje z o. Pio

4. Nieprzyjaciel nic nie może uczynić
0,00 / 0,00

Dzień 4: NIEPRZYJACIEL NIC NIE MOŻE UCZYNIĆ

Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził,  i każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego,  który życie od Niego otrzymał. Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania, albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie. Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara.  A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym? (1J 5, 1-5)

Twierdzi Pani, że nie ufa przyszłości, a czy wiecie, że Pan jest zawsze z Wami i nasz nieprzyjaciel nic nie może uczynić przeciw temu, kto postanowił być cały dla Jezusa? A także, czyż Bóg nie jest dobry i wierny aż do tego stopnia, że nie pozwoli przecież gnębić Was ponad siły?

Ach, umiłowana córko Jezusa! Gdybyśmy byli we własnych rękach, upadalibyśmy zawsze i nigdy nie utrzymalibyśmy się na nogach. Dlatego też upokórzcie się przed słodką myślą, że w ramionach Jezusa jest Pani jak małe dziecko w ramionach matczynych. On jest najlepszym z ojców, więc proszę spać spokojnie, będąc pewną, że jest prowadzona ku temu, co dla Pani najkorzystniejsze. Czego można się obawiać, kiedy jest się w tak słodkich ramionach i kiedy cała nasza istota jest poświęcona Bogu?! (...)

Dlaczego, moja dobra Siostro, tak bardzo obawiacie się Waszego wroga? Czy nie wiecie, że dobry Jezus jest zawsze z Wami, a przeciwnik dusz nic nie może uczynić komuś, kto postanowił cały należeć do Boga? Naprawdę, jeśli się lękacie, to tym samym stopniu czujcie się pewnie. Gdyście obojętna to i tak jest Pani ocalona.

Mówicie o sobie z ubolewaniem, dostrzegając w sobie jedynie pychę, brak pokory, ciągłe upadki i brak pewności siebie. To wszystko nie jest prawdą. Taki sposób myślenia jest zasadzką szatana, aby pozbawić Was odwagi i zatrzymać, jeśli to możliwe, na drodze miłości, przedstawiając Wam drogę doskonałości jako zbyt trudną.

Odrzućcie te Wasze wykrzywione przekonania i nie bójcie się, ponieważ nie macie ku temu żadnego powodu. Proszę usunąć z umysłu to przeświadczenie, że nazbyt żywe są w Was złe namiętności. Siostro moja, posłuchajcie mnie i na ile to możliwe, myślcie jak najmniej na ten temat. Podobne myśli i podejrzenia przynoszą nam więcej złego niż dobrego, zamiast rozpalać nasze serca miłością do Najwyższego Dobra, wysuszają je tak, jak suchy północny wiatr wysusza nasze pola. (Pietrelcina, uroczystość Pięćdziesiątnicy, 31 maja 1914 r.)

 (...) Kiedy w umyśle pojawią się dokuczliwe myśli, odpędzajcie je jak pokusy, bo nimi są w istocie. Powiedzcie wtedy natychmiast: jestem pyszna, pełna grzechów, profanuję świątynię, czyli moją duszę, którą powierzył mi Bóg, buntuję się przeciw Bożemu powołaniu, jestem bezbożna, a więc taka gleba rodzi takie owoce. Jeżeli nie żyłam dobrze w przeszłości, to z Bożą pomocą, będę dobrze żyła w przyszłości.

Potem proszę odwrócić wyobraźnię od tych dokuczliwych i przygnębiających myśli i z nieograniczonym zaufaniem otworzyć serce na Tego, który jako jedyny może nas pocieszyć i zbawić i proszę nie powątpiewać w przyszłość, gdyż Bóg jest z Wami,  wierny  w najwyższym stopniu i dlatego nie pozwoli, by dręczył Was nieprzyjaciel. Ten Boski Oblubieniec nigdy nie zezwoli, aby dusza Jemu zaślubiona w szczególny sposób, została ofiarą najbardziej zawziętego spośród Jego wrogów. Nie, nie! Wróg nigdy nie odniesie takiego zwycięstwa.
(Pietrelcina, Niedziela Palmowa, 29 marca 1914 r.)

Ojcze nasz…


Czego doświadczyłeś podczas słuchania rekolekcji? Co uważasz za szczególnie ważne?

Napisz na [email protected]

 

Wybór tekstów, podział i opracowanie rekolekcji

o. Jacek Poznański SJ
Łukasz Sośniak SJ

Lektorzy

Joanna Pruś
Marcin Kobierski

Montaż

Paweł Nawrocki, Studio Inigo

Kapucyni & Jezuici

W roku 2018 obchodzony jest na całym świecie Rok Jubileuszu Ojca Pio. Organizatorem ogólnopolskich wydarzeń – pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” – jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Z tej okazji skorzystaliśmy z zaproszenia Braci do współpracy: otrzymaliśmy od nich dotychczas nieprzetłumaczone teksty świętego Pio. Na ich podstawie opracowaliśmy rekolekcje i nagraliśmy je w studiu. 

Muzyka

Sulis: Meditation, 
Vox Nostra: Responsorium - Teribilis Est Locus, 
Putinki Church Choir: The Trice Holy,  
Bach Collegium San Diego: Komm Jesu komm BWV 229 (Johann Sebastian Bach),
Stephane Potvin and the Con Brio Choir: Dancing Day- Part I- Prelude (Rutter)
Sulis: Ground,
Edward Martin and Thomas Walker: IV Canaries Ou Gigue Du Roy from Pieces In A Minor (Pierre Dubut),
Sulis: Song for Liz