20. Śś. Andrzej Kim Tae-gon i tow.
Śś. Andrzej Kim Tae-gon i tow.
0,00 / 0,00
Śś. Andrzej Kim Tae-gon i tow.

20. Śś. Andrzej Kim Tae-gon i tow.

20 września

Dzisiejszym patronem jest grupa świętych męczenników Koreańskich, którzy oddali życie za wiarę podczas długich i krwawych prześladowań w Korei, jakie miały miejsce w latach 1839-68. W liturgii obchodzimy to jako wspomnienie św. Andrzeja Kim Tae-gŏn’a, pierwszego kapłana Koreańczyka i towarzyszy. Jest to grupa 103 wiernych, w większości świeckich, którzy wykazali nadzwyczajny hart ducha i własną krwią dali świadectwo wiary i przynależności do Boga. 

Śś. Andrzej Kim Tae-gon i tow.
0,00 / 0,00

Chrześcijaństwo dotarło na półwysep koreański pod koniec XVI wieku za sprawą japońskich żołnierzy, katolików, którzy podczas inwazji ochrzcili kilku Koreańczyków. Rozwój wiary był jednak utrudniony, ponieważ Korea była bardzo zamkniętym krajem. Nie utrzymywała kontaktów ze światem zewnętrznym, pominąwszy wyjątkową, raz do roku, wizytę u cesarza Chin, z życzeniami urodzinowymi. Właśnie w jednej z takich podróży brał udział Koreańczyk, imieniem Li Sung-Hun. W Chinach spotkał misjonarzy jezuickich. Zafascynowany ich nauczaniem, przyjął chrzest i otrzymał imię Piotr. Do ojczyzny wrócił w roku 1784, przemycając przy okazji literaturę chrześcijańską, pisaną po chińsku. On też ochrzcił pierwszych uczniów. Zaczął gromadzić wspólnotę, która szybko się rozrastała. Nie mieli wtedy między sobą żadnego księdza. 

Pierwszy ksiądz dotarł do nich z Chin w roku 1796 i zastał już wtedy wspólnotę liczącą kilka tysięcy wyznawców. Kilka lat później, na początku XIX wieku, chrześcijan w Korei było już około 10 tysięcy. Działali w ukryciu. Wolność religijna nadeszła dopiero w 1887 roku, po podpisaniu traktatu pokojowego z Francją. 

To, co wyróżnia Kościół Koreański to fakt, że chrześcijaństwo w tym kraju zostało wprowadzone przez ludzi świeckich i to oni byli pierwszymi misjonarzami. Stu trzech świętych, których wspominamy dzisiaj to tylko niewielka garstka tych, którzy byli autentycznymi świadkami wiary. Wśród wspominanych dzisiaj 103 męczenników jest 3 biskupów, 10 kapłanów, 23 świeckich katechistów i 67 świeckich, wśród których jest 47 kobiet. 

Andrzej Kim Tae-gon urodził się w 1821 roku w Korei w rodzinie od pokoleń katolickiej. Jego pradziadek zmarł w wiezieniu z powodu wiary. Jego ojciec  zginął w czasie prześladowań w roku 1839. Jest błogosławionym. Andrzej Kim był człowiekiem głębokiej wiary. Udał się do Makao w Chinach i tam w 1837 roku rozpoczął seminarium. Przyjął święcenia kapłańskie w 1845 roku. Był pierwszym wyświęconym kapłanem pochodzenia koreańskiego. Zaraz po święceniach wrócił do Korei, i w rodzinnej miejscowości, nauczał katolików. Na początku 1846 roku został wezwany do biskupa do Seulu i otrzymał polecenie, aby zorganizować przeprawę morską dla francuskich misjonarzy. Został aresztowany. Po torturach ścięto go niedaleko Seulu, we wrześniu 1846 roku. Miał 25 lat. 

Piotr Yu Tae-ch’ol to najmłodszy, 13-letni męczennik koreański. Miał ojca katolika i matkę pogankę. Kiedy rozpoczęły się prześladowania, Piotr chciał zostać męczennikiem. Idąc za aresztowanym ojcem, sam oddał się w ręce władz. Próbowano skłonić go do wyrzeczenia się wiary namowami, biciem i torturami. On jednak pozostał nieugięty. W końcu go uduszono w październiku 1839 roku. 103 męczenników koreańskich kanonizował w Seulu w roku 1984 Jan Paweł II. 

Tekst, nagranie, lektor

o. Paweł Kosiński SJ

Chciałbym żyć dobrze! Chcę pozostawić po sobie dobry ślad w życiu innych ludzi! Ale jak tego dokonać? Gdzie znaleźć inspirację i środowisko, które by mi pomogło chcieć dużo i sięgać po to, co dalej i więcej? Mamy potężnych orędowników. Ich życie i doświadczenia to kopalnia inspiracji i rzeczywistej duchowej energii na codzienną wędrówkę człowieka. Modlitwa w drodze codziennie prezentuje „Patrona dnia”, którego postać jest wpisana do katolickiego kalendarza liturgicznego. Posłuchaj tych opowieści, podziwiaj postacie twoich orędowników i daj się pociągnąć do dobra. Naprawdę warto!