Ustawienia

Ulubione 0
12. Najświętsze Imię Maryi
Najświętsze Imię Maryi
0,00 / 0,00
Najświętsze Imię Maryi

12. Najświętsze Imię Maryi

12 września

Patronką na dzisiaj jest Najświętsza Maryja Panna. Kościół obchodzi wspomnienie nadania imienia Matce Boga, czci Najświętsze Imię Maryi. Prawo żydowskie, spisane w Księdze Kapłańskiej, poleca, aby dla dziewczynek, piętnaście dni po urodzeniu przeprowadzić obrzęd nadania imienia. 

Najświętsze Imię Maryi
0,00 / 0,00

Rodzice Maryi, Joachim i Anna, zapewne tak właśnie zrobili i nadali swojej córce imię Maryja. Jego brzmienie i znaczenie ulegało zmianom w ciągu wieków. Spotykamy je już w Księdze Wyjścia. Siostra Mojżesza ma na imię Miriam. W Ewangeliach, oprócz Matki Bożej, występują także cztery inne Marie. 

"Maria" to grecka forma hebrajskiego imienia, które przybierało różne formy na przestrzeni wieków: Mirjam, Marjam, Mariamme, Mariame. Ma też wiele znaczeń. Najczęściej przyjmowane to "Mój Pan jest wielki", albo w etymologicznym połączeniu z akadyjskim mari-m znaczyłoby "napawa radością". Wielu świętych w ciągu dziejów z nabożnym szacunkiem i czcią odnosiło się do imienia Maryi. Wypowiadali je z radością i słodyczą serca. 

Wspomnienie nadania imienia Maryi jest jednym z wielu w ciągu roku liturgicznego. Obchodzimy je po święcie narodzenia Matki Bożej, które świętujemy 8 września. Obchody ku czci Imienia Maryi zostały zapoczątkowane w Cuenca, w Hiszpanii, na początku XVI wieku. Świętowano je 15 września, w oktawę jej święta narodzenia. Papież Innocenty XI, dla uczczenia zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku, rozszerzył je na cały Kościół, a obchody wyznaczył na niedzielę po 8 września. Późniejsze reformy przesunęły te obchody na 12 września. Wtedy to Martyrologium Rzymskie upamiętnia zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. Od 2001 roku obchody mają rangę wspomnienia dowolnego. 

Maria to bardzo popularne imię żeńskie. Tę popularność zawdzięcza przede wszystkim Matce Bożej. W dawnej Polsce nie było częste, ze względu na szacunek, jakim otaczano Matkę Jezusa. Potem jednak zyskiwało na popularności właśnie ze względu na jej szczególną rolę w historii zbawienia. W ślad za kultem Matki Bożej pojawiło się także wiele postaci świętych, które lud Boży otaczał szczególną czcią. Ilość świętych i błogosławionych o imieniu Maria znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. 

Popularność imienia Maryi wyraża się także w wielu dniach obchodów świąt i uroczystości w ciągu roku liturgicznego. Warto wspomnieć przynajmniej o niektórych. 

12 września wspominana jest Matka Boża Piekarska. Piekary to największe sanktuarium maryjne na Śląsku. Swoimi początkami sięga drugiej połowy XVII wieku. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany przez nieznanego autora na początku XVI wieku, zyskał sławę, kiedy ustąpiła epidemia zagrażająca mieszkańcom Tarnowskich Gór po tym, jak złożyli obietnicę corocznego pielgrzymowania do Piekar. 

W XIX wieku obok sanktuarium wybudowano także Kalwarię. Organizowane są tradycyjne pielgrzymki dla dziewcząt i kobiet, oraz dla chłopców i mężczyzn. Jan Paweł II nadał Maryi z Piekar tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. 

12 września czczona jest także Matka Boska Rzeszowska. Kult Matki Bożej z Dzieciątkiem ma początek w objawieniach, jakie przeżył Jakub Ado z najbliższymi 15 sierpnia 1513 roku. Usłyszał wtedy w bardzo jasnym świetle głos Maryi: „Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym”. Gdy światłość się rozpłynęła, oczom zebranych ukazała się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na miejscu cudownych wydarzeń gromadzili się wierni, szybko też pojawiły się cuda. 

W XVI wieku wybudowano tam klasztor bernardynów z kościołem, gdzie przeniesiono cudowną figurę, koronowaną w następnym wieku koronami papieskimi. Matka Boża Rzeszowska jest patronką miasta i całej diecezji. 

Tekst, nagranie, lektor

o. Paweł Kosiński SJ

Chciałbym żyć dobrze! Chcę pozostawić po sobie dobry ślad w życiu innych ludzi! Ale jak tego dokonać? Gdzie znaleźć inspirację i środowisko, które by mi pomogło chcieć dużo i sięgać po to, co dalej i więcej? Mamy potężnych orędowników. Ich życie i doświadczenia to kopalnia inspiracji i rzeczywistej duchowej energii na codzienną wędrówkę człowieka. Modlitwa w drodze codziennie prezentuje „Patrona dnia”, którego postać jest wpisana do katolickiego kalendarza liturgicznego. Posłuchaj tych opowieści, podziwiaj postacie twoich orędowników i daj się pociągnąć do dobra. Naprawdę warto!