Ustawienia

Ulubione 0
15. Św. Cezary de Bus
15. Św. Cezary de Bus
0,00 / 0,00
15. Św. Cezary de Bus

15. Św. Cezary de Bus

15 kwietnia

Pochodził z francuskiej Prowansji, ale z rodziny włoskiej. Wstąpił do wojska, był kapitanem gwardii królewskiej. Prowadził życie frywolne i światowe. W jego nawróceniu znaczną rolę odegrali przyjaciele i spowiednik. Założył nowe zgromadzenie zakonne. Był jednym z największych katechistów w Kościele. Dzisiaj powiemy o św. Cezarym de Bus.

15. Św. Cezary de Bus
0,00 / 0,00

Urodził się 3 lutego 1544 roku w Cavaillon. Był siódmym z trzynaściorga dzieci pobożnej, tradycyjnie religijnej rodziny. Cezary umiał zjednywać sobie ludzi, ale i był nieśmiały. Od młodych lat przejawiał wiele talentów artystycznych, miał duszę poety, aktora, nie raz był słuchany i oklaskiwany w środowiskach wyrafinowanej burżuazji prowansalskiej. Oddalił się od Boga. Wstąpił do armii królewskiej i brał udział w wojnie z protestanckimi hugenotami. Piął się po szczeblach kariery i oddawał się wszelkiego rodzaju uciechom. Dał się wciągnąć w światowy styl życia i myślenia w duchu jego czasów.

A te nie były łatwe. Ówczesny świat był w wielkim kryzysie politycznym, społecznym i religijnym. Odkryto Amerykę a także drogę morską do Indii. Wybuchła Reformacja, a wraz z nią podziały a nawet wojny religijne.

W życiu Cezarego ważną rolę odegrali oddani przyjaciele. Ludwik Guyot był ubogim krawcem. Później został zakrystianem w katedrze w Cavaillon. Antonina Reveillade była prostą, pobożną kobietą. Nie umiała czytać i często prosiła, by Cezary czytał jej żywoty świętych. Ze łzami w oczach modliła się do Boga, by jej przyjaciel dostąpił zbawienia duszy i żeby śmierć nie zastała go w stanie grzechu ciężkiego. Pewnego razu, kiedy Cezary szedł na bal maskowy, przechodził obok kapliczki z obrazem Najświętszej Maryi Panny. Paliła się przed nim niewielka świeczka. Wtedy usłyszał w swojej duszy głos: „Idziesz, aby mnie na nowo ukrzyżować!” Przypomniał sobie modlitwę Antoniny i pomyślał: „Jak mogę powierzać się Bogu, kiedy idę tam, gdzie będę Go obrażać?” I wtedy podjął decyzję: „Przejdę przez ciasną bramę i będę się wspinał po stromych szlakach, które prowadzą do zbawienia!”

Jego nawrócenie ostatecznie przypieczętował kontakt ze spowiednikiem, jezuitą o. Piotrem Pequetem. Cezary miał wtedy ok. 30 lat. Rozpoczął studia teologiczne. W 1582 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był zafascynowany postacią św. Karola Boromeusza. Czytał jego żywot i pisma. Chciał naśladować jego pobożność, styl duszpasterski i katechetyczny. Kiedyś, po lekturze jego pism zanotował: „Byłem tak wewnętrznie dotknięty i poruszony pragnieniem, aby go naśladować w życiu, że wydawało mi się, iż nie położę się spać, ani nie spocznę nim w jakiś sposób nie zrealizuję tego postanowienia”.

Gorliwie zabrał się do nauczania prawd wiary, walcząc z jednej strony z ignorancją religijną, jak też z szerząca się Reformacją. Wędrował pieszo przez wsie i miasta, uczył katechizmu. Przemawiał z ambon kościelnych i długie godziny spędzał w konfesjonale. Z czasem przyłączyli się do niego naśladowcy. 29 września 1592 roku powstało nowe zgromadzenie, Księża Nauki Chrześcijańskiej, zwani też Doktrynariuszami. 5 lat później zatwierdziła je Stolica Apostolska. Zakonnicy zajmowali się przede wszystkim edukacją religijną dzieci.

Niemal równocześnie powstało żeńskie zgromadzenie Sióstr Nauki Chrześcijańskiej, które zajęły się nauczaniem prawd wiary kobiet i dziewcząt.

W ostatnich 14 latach życia Cezary de Bus stracił wzrok. Zmarł w poranek wielkanocny, 15 kwietnia 1607 roku. Został pochowany w Awinionie. Beatyfikował go Paweł VI w roku 1975. Choć dzisiaj trochę zapomniany, św. Cezary był wielką postacią swoich czasów. Św. Franciszek Salezy nazwał go „gwiazdą pierwszej wielkości na firmamencie Katechezy”.

Tekst, nagranie, lektor

o. Paweł Kosiński SJ

Chciałbym żyć dobrze! Chcę pozostawić po sobie dobry ślad w życiu innych ludzi! Ale jak tego dokonać? Gdzie znaleźć inspirację i środowisko, które by mi pomogło chcieć dużo i sięgać po to, co dalej i więcej? Mamy potężnych orędowników. Ich życie i doświadczenia to kopalnia inspiracji i rzeczywistej duchowej energii na codzienną wędrówkę człowieka. Modlitwa w drodze codziennie prezentuje „Patrona dnia”, którego postać jest wpisana do katolickiego kalendarza liturgicznego. Posłuchaj tych opowieści, podziwiaj postacie twoich orędowników i daj się pociągnąć do dobra. Naprawdę warto!