Ustawienia

Ulubione 0
Dzień 7
7. Duchowe rozeznanie
0,00 / 0,00
7. Duchowe rozeznanie

Dzień 7

“Proponuję Ci świętość” - Rekolekcje z o. Pio

7. Duchowe rozeznanie
0,00 / 0,00

Dzień 7: DUCHOWE ROZEZNAWANIE

Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch Antychrysta, który - jak słyszeliście - nadchodzi i już teraz przebywa na świecie. Wy, dzieci, jesteście z Boga i zwyciężyliście ich, ponieważ większy jest Ten, który w was jest, od tego, który jest w świecie. Oni są ze świata, dlatego mówią tak, jak mówi świat, a świat ich słucha. My jesteśmy z Boga. Ten, który zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu (1J 4,1-6).

Pisze Pani, że nie potrafi odróżnić, czy promienie światła, które czasami pojawiają się w głębi duszy, pochodzą od Boga czy też od kogoś innego i lękacie się tu oszustwa z powodu miłości własnej. Podaję Pani znaki, które potrzebne są do rozpoznania, czy te światła pochodzą od Ojca Świateł. Znaki te ograniczają się zasadniczo do trzech. Po pierwsze: takie światła prowadzą do poznania Boga coraz bardziej godnego podziwu, który w zależności od stopnia, w jakim nam się objawia, daje nam coraz lepsze wyobrażenie swojej, niemożliwej do ogarnięcia, wielkości. W każdym razie takie światło prowadzi nas do coraz głębszej miłości Boga, naszego Ojca i do coraz większych poświęceń dla Jego czci i chwały.

Drugim znakiem jest wzrastająca świadomość nas samych; coraz głębsze poczucie pokory na myśl, że tak nikczemne stworzenie miało odwagę Go obrazić i jeszcze ośmiela się patrzeć na Niego i podziwiać. Po trzecie: te niebiańskie promienie powodują w duszy coraz większą pogardę dla wszystkich rzeczy na tej ziemi, z wyjątkiem jedynie tych, które mogą okazać się przydatne w służbie Bogu. Jeśli więc te promienie wywołują w duszy te trzy efekty, zatrzymajcie je jako pochodzące od Boga. Takich skutków nie może wywołać w duszy ani nieprzyjaciel, ani tym bardziej nasza fantazja czy wyobraźnia. (Pietrelcina, 25 kwietnia 1914 r.)

Ojcze nasz…


Czego doświadczyłeś podczas słuchania rekolekcji? Co uważasz za szczególnie ważne?

Napisz na [email protected]

 

Wybór tekstów, podział i opracowanie rekolekcji

o. Jacek Poznański SJ
Łukasz Sośniak SJ

Lektorzy

Joanna Pruś
Marcin Kobierski

Montaż

Paweł Nawrocki, Studio Inigo

Kapucyni & Jezuici

W roku 2018 obchodzony jest na całym świecie Rok Jubileuszu Ojca Pio. Organizatorem ogólnopolskich wydarzeń – pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” – jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Z tej okazji skorzystaliśmy z zaproszenia Braci do współpracy: otrzymaliśmy od nich dotychczas nieprzetłumaczone teksty świętego Pio. Na ich podstawie opracowaliśmy rekolekcje i nagraliśmy je w studiu. 

Muzyka

Sulis: Meditation, 
Vox Nostra: Responsorium - Teribilis Est Locus, 
Putinki Church Choir: The Trice Holy,  
Bach Collegium San Diego: Komm Jesu komm BWV 229 (Johann Sebastian Bach),
Stephane Potvin and the Con Brio Choir: Dancing Day- Part I- Prelude (Rutter)
Sulis: Ground,
Edward Martin and Thomas Walker: IV Canaries Ou Gigue Du Roy from Pieces In A Minor (Pierre Dubut),
Sulis: Song for Liz