Ustawienia

Ulubione 0
Dzień 2
2. Znak rozpoznawczy Bożej miłości
0,00 / 0,00
2. Znak rozpoznawczy Bożej miłości

Dzień 2

“Proponuję Ci świętość” - Rekolekcje z o. Pio

2. Znak rozpoznawczy Bożej miłości
0,00 / 0,00

Dzień 2: ZNAK ROZPOZNAWCZY BOŻEJ MIŁOŚCI

Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości, że mamy pełną ufność na dzień sądu, ponieważ tak, jak On jest w niebie, i my jesteśmy na tym świecie. W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości (J1 4,17-18).

Kiedy boleję i modlę się, czuję również pewną duchową radość z tej jedynej w swoim rodzaju miłości, jaką Jezus Wam ofiarowuje. Pewnym znakiem rozpoznawczym tej miłości jest burza, która grzmi nad Waszą głową i wstrząsa Wami do głębi. Nie sądźcie, że jest to tylko moje osobiste, głębokie przekonanie. To sam Bóg ostrzega nas, że pokusa jest dowodem zjednoczenia duszy z Bogiem: “Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie”, mówi Księga Mądrości Syracha.

Zatem być atakowaną oznacza, że jest Pani w służbie Bożej. Im bardziej staje się Pani przyjaciółką i domownikiem Boga, tym większa pokusa będzie w Was uderzać. Pokusa jest znakiem rozpoznawczym zjednoczenia Boga z duszą: “będę z nim w utrapieniu”, mówi Pan w psalmie dziewięćdziesiątym. Całe przygnębienie Waszej duszy, które jak Pani mniema, jest karą Bożą za Komunie i spowiedzi źle odbyte oraz za wszystkie pobożne praktyki wykonane pobieżnie, proszę mi wierzyć, jest jedynie autentyczną pokusą, którą musi Pani jak najdalej od siebie odrzucić. Nie jest wcale prawdą, że przez to wszystko obraziła Pani Boga, ponieważ ochroniła Was od tego czuwająca łaska Jezusa.

Kiedy dusza jęczy i boi się obrazić Boga, nie obraża Go i jest bardzo daleka od popełnienia grzechu. Łaska Boża jest zawsze z Wami i jesteście bardzo droga Panu. Cienie, lęki, przeciwne temu przekonania, to szatańskie podstępy, którymi w imię Jezusa musicie gardzić. Nie słuchajcie tych pokus. Rolą ducha nieczystego jest przekonać Was, że całe Pani dotychczasowe życie było usiane grzechami. Posłuchajcie raczej mnie, który mówię i to samo mówi Oblubieniec naszych dusz, że Wasz obecny stan jest efektem Waszej miłości do Boga i jednocześnie dowodem niezrównanej miłości Boga do Was. Odrzućcie lęki, rozwiejcie cienie, które nad Waszą duszą zagęszcza demon, aby Was nękać i oddalać, o ile to możliwe, nawet od codziennej Komunii.

Pocieszcie się i radujcie, wiedząc, że Ojciec Niebieski dopuszcza te ataki demona, ponieważ Jego miłosierdzie czyni Was Jemu drogą, i pragnie, aby upodabniała się Pani do Jego Boskiego Syna w udrękach pustyni, ogrodu oliwnego i krzyża. Tak, Ojciec Niebieski chce, aby upodabniała się Pani do Jego Jednorodzonego Syna, który, przyjąwszy na siebie ludzką nieprawość, był nękany w niewymowny i straszliwy sposób. Bogu niech będą dzięki, że traktuje Was jak wybrankę w naśladowaniu Jezusa na stromej ścieżce na Kalwarię. Najdroższa memu sercu Siostro! I ja dostrzegam z radością i najżywszym wzruszeniem serca owe działanie łaski w Was (...).

(...) Nie ma sensu przekonywać Was, że nie jesteście – jak utrzymujecie – oddzielona od Jezusa. Ach! Ufajcie Mu i nie bójcie się, gdyż nie macie ku temu żadnego powodu. Nie jest to opuszczenie, lecz miłość, którą ukazuje Wam najsłodszy nasz Zbawiciel. A ja nie mam odpowiednich słów, aby podziękować za dobroć Pana, który traktuje Was i strzeże z taką miłością. Zły chce Was przekonać, że jesteście ofiarą jego ataków i została Pani przez Boga opuszczona. Nie wierzcie mu, bo chce Was oszukać. Wzgardźcie nim w imię Jezusa i Jego Najświętszej Matki.
(Pietrelcina, Niedziela Palmowa, 29 marca 1914 r.)

Ojcze nasz…


Czego doświadczyłeś podczas słuchania rekolekcji? Co uważasz za szczególnie ważne?

Napisz na [email protected]

 

Wybór tekstów, podział i opracowanie rekolekcji

o. Jacek Poznański SJ
Łukasz Sośniak SJ

Lektorzy

Joanna Pruś
Marcin Kobierski

Montaż

Paweł Nawrocki, Studio Inigo

Kapucyni & Jezuici

W roku 2018 obchodzony jest na całym świecie Rok Jubileuszu Ojca Pio. Organizatorem ogólnopolskich wydarzeń – pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” – jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Z tej okazji skorzystaliśmy z zaproszenia Braci do współpracy: otrzymaliśmy od nich dotychczas nieprzetłumaczone teksty świętego Pio. Na ich podstawie opracowaliśmy rekolekcje i nagraliśmy je w studiu. 

Muzyka

Sulis: Meditation, 
Vox Nostra: Responsorium - Teribilis Est Locus, 
Putinki Church Choir: The Trice Holy,  
Bach Collegium San Diego: Komm Jesu komm BWV 229 (Johann Sebastian Bach),
Stephane Potvin and the Con Brio Choir: Dancing Day- Part I- Prelude (Rutter)
Sulis: Ground,
Edward Martin and Thomas Walker: IV Canaries Ou Gigue Du Roy from Pieces In A Minor (Pierre Dubut),
Sulis: Song for Liz