Ustawienia

Ulubione 0
19. Św. Jan Eudes
Św. Jan Eudes
0,00 / 0,00
Św. Jan Eudes

19. Św. Jan Eudes

19 sierpnia

Serce Boże… właściwie możemy zapytać, któż Go nie zna? Wizerunki, kaplice, kościoły (w samej Polsce ponad 400 ku jego czci), zakony, bractwa, czasopisma, uroczystości i pobożne praktyki…, akty strzeliste, godzina święta, litania, koronka, pieśni… tak wiele różnorodnych dzieł jest Jemu poświęconych. 

Św. Jan Eudes
0,00 / 0,00

Przez wieki wielu mówiło czy pisało o Jego roli w naszej drodze do zbawienia, jednakże czasem w Kościele, kiedy kult Bożego Serca rozprzestrzeniał się i wrastał w historię w sposób szczególny był XVII wiek. Wówczas we Francji dwie osoby gorliwie prowadziły, otwierały ludzkie serca na doświadczenie Bożej miłości – Bożego Serca, właśnie. Byli to najpierw ksiądz Jan Eudes, a następnie zakonnica ze zgromadzenia wizytek, Małgorzata Maria Alacoque.  

I to właśnie ów kaznodzieja, Jan Eudes, który jest naszym dzisiejszym patronem, w dekrecie heroiczności cnót, określany jest „twórcą liturgicznego kultu Serca Jezusa i Maryi”. A co warto o nim wiedzieć? Otóż… 

Urodził się w 1601 roku. Pochodził z Normandii, z wielodzietnej, chłopskiej rodziny. Po szkole podstawowej trafił do kolegium jezuickiego w Caen, a po jego ukończeniu wstąpił do „Oratorium Jezusa”. Po dwóch latach w zgromadzeniu, w roku 1625, otrzymał święcenia kapłańskie. I zanim wyruszy w swoją kaznodziejską drogę, którą będzie wędrował ponad 40 lat, uda się z pomocą dotkniętym epidemią zarazy. Podobno, aby samemu nie roznosić epidemii zamieszka gdzieś na uboczu… w beczce. Tak zacznie swoją posługę. 

Jan przez lata przemierzał Normandię, Bretonię i część Burgundii, głosząc rekolekcje i misje. Tych ostatnich było 3 – 4 w ciągu roku. Trwały kilka tygodni. Jak się okaże przez całe życie będzie ich ponad 100. Podstawą nauczania był dla przyszłego świętego katechizm i oczywiście szerzenie, tak bliskiego mu kultu Serca Jezusa i Maryi. Ponadto widząc co dzieje się z kobietami, które tylko w rozpuście widziały możliwość zarobienia na życie, w 1641 roku, dla ich ratowania, utworzył żeńskie zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Ucieczki. Do tego jeszcze dla wielu osób konsekrowanych stał się kierownikiem duchowym.  

W 1643 roku Jan Eudes wystąpił z Oratorium Jezusa, na co otrzymał zgodę słynnego kardynała Richelieu. Będzie podążał teraz własną drogą. W historii Kościoła pojawi się nowa struktura zakonna o charakterze misyjnym – Zgromadzenie Jezusa i Maryi, od założyciela zwane eudystami. Istotna w ich działaniu będzie oczywiście katechizacja. Jan Eudes dbał bardzo o odpowiednią formację duchownych, a dzięki niemu powstawały seminaria. Dla świeckich natomiast powołał bractwo Najświętszych Serc. 

Zarówno twórca nowego zgromadzenia jak i zakonnicy wielką wagę przywiązywali do rozpowszechniania kultu Serca Pana Jezusa i Maryi. Były więc wizerunki i modlitwy. Powstał pierwszy kościół ku czci Serca Jezusa i Matki Bożej. Eudes od poszczególnych biskupów otrzymał również zgodę na obchody świąt zarówno Serca Jezusa jak i Maryi w poszczególnych diecezjach. To pierwsze stało się również świętem patronalnym dla eudystów, a z czasem kult Serca Pana Jezusa przeniósł się do innych zakonów. 

Nie obyło się jednak bez przeszkód, łącznie z posądzeniem o herezję. Trzeba było przekonywać, że propagowany kult nie jest sprzeczny z nauką Kościoła. Dlatego też Eudes przekazał ułożone przez siebie teksty liturgiczne, wybitnym teologom, a ci je zaaprobowali. 

Jan Eudes zmarł w 1680 roku, jego kanonizacja odbyła się w 1925. Od 1856 święto Serca Pana Jezusa jest obchodzone w całym Kościele, a z końcem XIX wielu uzyskało rangę uroczystości.  

Tekst, nagranie, lektor

o. Paweł Kosiński SJ

Chciałbym żyć dobrze! Chcę pozostawić po sobie dobry ślad w życiu innych ludzi! Ale jak tego dokonać? Gdzie znaleźć inspirację i środowisko, które by mi pomogło chcieć dużo i sięgać po to, co dalej i więcej? Mamy potężnych orędowników. Ich życie i doświadczenia to kopalnia inspiracji i rzeczywistej duchowej energii na codzienną wędrówkę człowieka. Modlitwa w drodze codziennie prezentuje „Patrona dnia”, którego postać jest wpisana do katolickiego kalendarza liturgicznego. Posłuchaj tych opowieści, podziwiaj postacie twoich orędowników i daj się pociągnąć do dobra. Naprawdę warto!