Ustawienia

Ulubione 0
26
04.2024
Św. Piotr Betancur J 14,1–6
0,00 / 0,00

Monday, 25 października 2021

Okres zwykły, Łk 13,10-17 
Św. Daria i Chryzant

Pomyśl przez chwilę o sytuacji kiedy ostatni raz wymigałeś się od wzięcia odpowiedzialności za swoją czyny. Machnąłeś ręką i powiedziałeś, że wszyscy tak robią. Posłuchaj dzisiejszej historii Jezusa o podejmowaniu odpowiedzialności. 

Łk 13,10-17 
Jezus nauczał w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: „Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy”. Położył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus uzdrowił w szabat, rzekł do ludu: „Jest sześć dni, w które należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu!” Pan mu odpowiedział: „Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? A owej córki Abrahama, którą Szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, czy nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?” Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego. 

Wbrew pozorom postawa zwierzchnika synagogi nie jest zaskakująca. Pewnie i w swoim życiu znajdziesz momenty, kiedy zachowałeś się w określony sposób bo szef, albo jakiś regulamin, tego wymagał. Zabroniłeś zrobić coś dziecku, nawet nie próbując wyjaśnić, bo przecież wiesz lepiej. Przełożony synagogi chciał zachować regulamin i przepisy prawa.

A teraz spójrz na Jezusa i kobietę. Jezus nie jest wplątany w konwencje, w to co wypada, lub nie. Przenikliwym spojrzeniem jest w stanie dostrzec ogrom cierpienia. Widzi sytuację i reaguje na nią, zwracając się bezpośrednio do kobiety z tłumu. 

Na zachowanie Jezusa jedni zareagowali wstydem, a inni radością. Wstyd jest jak strażnik, który gdy przychodzi, informuje, że zbliżyłeś się do jakiejś ważnej swojej granicy. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, co to za granica i podjąć decyzję co dalej. Radość natomiast pojawia się gdy doświadcza się dobra. Słuchając jeszcze raz Ewangelii zwróć uwagę jakie uczucia ona w tobie wywołuje. Spróbuj je konkretnie nazwać.

Na zakończenie powiedz Jezusowi to, co podpowiada ci serce.