20
09.2021
Śś. Andrzej Kim Tae-gon i towarzysze Łk 8,16–18 
0,00 / 0,00

Thursday, 02 września 2021

Okres zwykły, Łk 5,1-11 
Św. Beatrycze z Silvy

Usłyszysz dzisiaj o cudzie, który sprawił, że osoby, które go doświadczyły, zostawiły wszystko, aby pójść za Jezusem. Wsłuchując się w słowo, postaraj się – przy pomocy wyobraźni – znaleźć swoje miejsce w tej scenie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza

Łk 5,1-11 
Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!” A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym”. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim. 

Szymon wykazuje się postawą pełnego zaufania Jezusowi. Wie, że Jezus nie jest rybakiem, a mimo to słucha Jego polecenia. Coś musiało poruszyć serce apostoła, że zachował się w taki sposób. Jakieś słowa Jezusa trafiły prosto w jego serce. Pod wpływem tych słów, mimo doświadczenia całonocnej bezowocnej pracy, odbija łodzią od brzegu raz jeszcze. Pomyśl o tym, co w twoim życiu jest „wypłynięciem na głębię”? Do czego dziś zaprasza cię Pan?

Szymon widząc, jak słowa Jezusa zrealizowały się na jego oczach, pokornie stwierdza, że jest grzesznym człowiekiem. Budzą się w jego sercu różne emocje: zachwyt, lęk, zmieszanie, zdumienie. Daje im wyraz, padając Jezusowi do kolan. Przypomnij sobie sytuację ze swojego życia, gdy działanie Jezusa wywołało w tobie wiele emocji. Jak zmieniło się po tym wydarzeniu twoje życie?

Cud, którego doświadczył Szymon, miał mu pokazać, jak zmieni się teraz jego życie. Często potrzebujemy znaków, aby dostrzec obecność Boga w naszej codzienności. Pan, obdarowując nas tymi znakami, zaprasza nas do współpracy z Nim. Umiejętność dostrzegania małych cudów owocuje pragnieniem dzielenia się z innymi i głoszenia Ewangelii swoim życiem. Co ostatnio wydarzyło się w twoim życiu, czym chcesz się podzielić z innymi?

Podziękuj Jezusowi za ten czas modlitwy. Powiedz Mu o tym, co najbardziej cię poruszyło.