30
07.2021
św. Piotr Chryzolog Mt 13,54-58
0,00 / 0,00

Tuesday, 02 czerwca 2020

Okres zwykły, Mk 12,13–17 
bł. Sadok

Przypomnij sobie sytuacje, w których mierzyłeś się z trudnymi pytaniami. Dzisiaj możesz z nimi przyjść do Jezusa. Proś Ducha Świętego, by cię w tym prowadził. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Marka
Mk 12,13–17 
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?” Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: „Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć”. Przynieśli, a On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?” Odpowiedzieli Mu: „Cezara”. Wówczas Jezus rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. I byli pełni podziwu dla Niego. 

Uczeni w Piśmie zadają Jezusowi podchwytliwe pytanie po to, by postawić Go w trudnej sytuacji. On jednak nie tylko zwycięża w tej dyskusji, lecz również wypowiada słowa, które są konkretną i ponadczasową wskazówką dla osób, które chcą Go naśladować. „Oddaj cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. Co oznaczają dzisiaj te słowa dla ciebie, w konkrecie twojej codzienności? 

Mimo że dla faryzeuszy Jezus nie jest Nauczycielem, lecz przeciwnikiem, Jego reakcją na zadane pytanie nie jest gniew czy odwrócenie się plecami do osób, które je zadają. Wręcz przeciwnie – Jezus prosi o podanie Mu denara i przez zadawane pytania prowadzi uczonych w Piśmie do dobrej odpowiedzi. On jest najlepszym Nauczycielem. Jakie wątpliwości i trudne pytania w sobie nosisz? O co chciałbyś Go dzisiaj zapytać?

Do Jezusa możesz przyjść ze wszystkim, co wydaje ci się trudne i przytłaczające. On zna cię najlepiej i chce ci pomóc w dojściu do prawdy, w znalezieniu odpowiedzi, które ukoją twoje serce. Słuchając Ewangelii, pomyśl, jakie wątpliwości chciałbyś Mu dzisiaj powierzyć.

Na koniec poproś Jezusa, by On był twoim Przewodnikiem i Nauczycielem. Proś Go o otwarte serce, które będzie chciało Go słuchać i naśladować.

Chwała Ojcu…