Wyobraź sobie świątynię jerozolimską albo jakiś piękny kościół. Na czym przede wszystkim skupiasz uwagę? Co dostrzegasz? A co chciałabyś zobaczyć? 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza
Łk 21,5–19 
Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: «To ja jestem» oraz: «Nadszedł czas». Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw «musi się stać», ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „«Powstanie naród przeciw narodowi» i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Jezus nie przyłącza się do zachwytu nad wyglądem świątyni jerozolimskiej. Nie dlatego, że nie chce podziwiać jej piękna. Wie raczej, że to nie bogate ozdoby są istotą świątyni, ale Ten, który w niej mieszka. Na czym skupiasz się, gdy podziwiasz piękne rzeczy? Do czego prowadzi cię ich piękno? 

„Nie idźcie za tymi, którzy będą mówić: «To ja jestem» oraz «Nadszedł czas»”. Jezus ostrzega przed wypatrywaniem końca i wybieganiem w przyszłość. Zamiast tego warto skupić się na chwili obecnej. „Ja jestem” – mówi Bóg tu i teraz. On jest już przy tobie, a czas nadchodzi właśnie teraz, gdy się modlisz. 

Przeżycie teraźniejszości przy Bogu prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem. A spotkanie jest „okazją do składania świadectwa”. Bóg jest teraz przy tobie. Z kim chcesz podzielić się Jego obecnością jeszcze dzisiaj? Nie wyobrażaj sobie waszego spotkania, nie obmyślaj strategii, nie planuj. Pomyśl po prostu z szacunkiem o konkretnej osobie. A teraz posłuchaj raz jeszcze fragmentu Ewangelii.

Na koniec poproś Pana o umiejętność odnajdywania Go w każdej chwili. Poproś, by uczył cię docierać do sedna, czyli do Niego samego. Porozmawiaj z Nim o tym, co dzisiaj może cię do Niego zaprowadzić.