Ustawienia

Ulubione 0
26
04.2024
Św. Piotr Betancur J 14,1–6
0,00 / 0,00

Saturday, 03 listopada 2018

Okres zwykły, Łk 14,1.7-11
bł. Rupert Mayer

Wyobraź sobie posiłek. Przy stole siedzi wiele osób, między nimi jest Jezus i jesteś ty. Słyszysz gwar rozmów, czujesz zapach potraw. Jednak najważniejsze jest to, że możesz porozmawiać z Jezusem. To właśnie czas dzisiejszej modlitwy jest twoim ucztowaniem z Jezusem.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza.
Łk 14,1.7-11
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Opowiedział wówczas zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: „Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: «Ustąp temu miejsca». I musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: «Przyjacielu, przesiądź się wyżej». I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Jezus opowiada przypowieść, której potrzebują słuchacze. Dzisiaj chce opowiedzieć ją tobie – przypowieść o twoim życiu i relacji z Nim. Posłuchaj jej przez chwilę. Znajdziesz w niej to, co zajmuje twoje serce, twoje pragnienie bycia kochanym, twoje słabości, a może jeszcze coś innego. O czym jest przypowieść, którą Jezus mówi dzisiaj do ciebie? 

Wsłuchaj się, co Jezus opowiada o twoim życiu. O życiu, którego jesteś gospodarzem. Jest to także opowieść o tym, że wszystko, co masz, jest darem od Boga. Gdyby wyobrazić sobie, że twoja codzienność to uczta, jakie jest w niej miejsce dla Boga?

W spotkaniach z Bogiem, we wsłuchiwaniu się w Jego słowa nie ma miejsca na fałsz czy pychę. Spotkania z Panem to dla chrześcijanina dziękczynienie, ale także poszukiwanie coraz pełniejszej prawdy o sobie. Jak często pamiętasz o wdzięczności, o byciu szczerym ze sobą? Może ignacjański rachunek sumienia ci w tym pomoże. 

Niech to spotkanie z Bogiem zakończy się rozmową o tym, co utrudnia ci bycie szczerym ze sobą i z Bogiem. Co jest przeszkodą we wprowadzaniu Bożego porządku w twoim życiu?