27
07.2021
św. Celestyn I Mt 13,36-43 
0,00 / 0,00

Monday, 29 października 2018

Okres zwykły, Łk 13,10-17
bł. Michał Rua

Zapewne wiesz, jak długo trzeba czasem czekać na wizytę u lekarza… Dzisiaj usłyszysz o kimś, kto czekał aż 18 lat. Ale chyba było warto… Posłuchaj. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza.
Łk 13,10-17
Jezus nauczał w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: „Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy”. Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: „Jest sześć dni, w które należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu”. Pan mu odpowiedział: „Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?” Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.

To prawda, że powinno się wypoczywać w dni wolne, zwłaszcza świąteczne, kiedy można spotkać Jezusa w Eucharystii. Ten dobry, święty czas jest też lekarstwem dla twojej duszy, często znękanej nadmiarem trosk, zmęczeniem, cierpieniem… Czy według ciebie są sprawy ważniejsze, którym należy poświęcić czas przeznaczony na świętowanie?

Czy ten, kto pracuje w święto, zawsze grzeszy? Pomyśl o kimś, kto pracuje w szpitalu czy elektrowni albo o rolniku czekającym na dobrą pogodę w czasie żniw. A czy ktoś, kto całą niedzielę odpoczywa, długo śpiąc, dużo jedząc i pijąc, bo tak właśnie lubi – zawsze jest w porządku? Zastanów się, jak wykorzystujesz czas, który dał ci Bóg. Bo czas roztrwoniony – już nie wróci. Na czym polega twoje świętowanie?

Zawsze jest odpowiedni czas, by czynić dobro. Gdy zrobisz coś dobrego, pomożesz komuś, uratujesz go, pocieszysz - to właśnie jest święto! Byłoby więc najlepiej, aby każdy twój dzień był świętem.

Panie Jezu spraw, aby każdy mój dzień był uświęcony dobrymi uczynkami dokonanymi w Twoje Imię, pracą dobrze wykonywaną na pożytek moich braci, uśmiechem, pociechą dla zgnębionych, wspólną radością… Bądź, Panie, zawsze w moim świętowaniu.