Ustawienia

Ulubione 0
26
04.2024
Św. Piotr Betancur J 14,1–6
0,00 / 0,00

Monday, 02 kwietnia 2018

Okres wielkanocny, Mt 28, 8-15
św. Franciszek z Paoli
Przypomnij sobie swój smutek lub strapienie duchowe, którego ostatnio doświadczyłeś. Jak przeżywałeś ten stan? Wsłuchaj się z wiarą w czytane słowa, aby dostrzec zmianę, która zaszła w kobietach z dzisiejszej Ewangelii.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Mateusza
Mt 28, 8-15
Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą». Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Kobiety, które przyszły do grobu, nie zatrzymują się na swoim smutku, ale zaraz odchodzą z wielką radością. Usłyszały głos anioła, zobaczyły puste miejsce oraz Jezusa, który stanął przed nimi i pozdrowił je. Gdy pojawia się Jezus, to tak jakby historia zaczynała się na nowo. Jest radość i nadzieja, a serce płonie i chce się wracać. W jaki sposób ciebie dotyka wieść o Zmartwychwstałym Jezusie?

W jednym z rozważań papież Franciszek powiedział: "To kuriozalne, ale często boimy się pocieszenia, tego, że zostaniemy pocieszeni. Co więcej, czujemy się bezpieczniejsi w smutku i strapieniu. Czy wiecie, dlaczego? Bo w smutku czujemy się prawie głównymi postaciami. Natomiast w pocieszeniu główną postacią jest Duch Święty". Pomyśl, jak ty zachowujesz się w czasie przygnębienia? Czy potrafisz szukać pokrzepienia w słowach Jezusa?

Słuchając kolejny raz tekstu Ewangelii, zwróć uwagę na postawę strażników, którzy pilnowali grobu. Oni doświadczyli tego wszystkiego, co tam zaszło, i mogli być pierwszymi świadkami Zmartwychwstania. Wybrali jednak inaczej: uciekli, pozwalają się przekupić, zgadzają się zatuszować sprawę i służyć kłamstwu. Zastanów się, jak jest w twoim życiu z prawdą o Zmartwychwstaniu?

Na koniec możesz prosić Ducha Świętego o dar głębokiej radości płynącej z faktu zmartwychwstania Jezusa. Możesz też prosić o odkrywanie kłamstw, którymi zwodzi nas świat, aby nie dać wiary Zmartwychwstaniu.