Ustawienia

Ulubione 0
26
04.2024
Św. Piotr Betancur J 14,1–6
0,00 / 0,00

Friday, 10 listopada 2017

Okres zwykły, Łk 16, 1-8
św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła
Potrafisz troszczyć się o swoją przyszłość, starannie szukać zabezpieczeń materialnych potrzebnych na czas trudności czy jakiegoś kryzysu. Często bywa, że w tym zabieganiu zapominasz, aby zatroszczyć się o życie wieczne oraz swoje życie duchowe tu i teraz.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 16, 1-8
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą”. Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu”. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła».

Nieuczciwy rządca zapewne okradał swojego pana, a może też jego klientów. Możliwe, że poprawione na korzyść dłużników zobowiązania były wyrównaniem, zadośćuczynieniem, próbą naprawienia krzywd. Rządca stara się pozyskać ludzi, zbudować swoją przyszłość nie na majątku, ale na pomocy ze strony innych.

Rządca wykazał się zapobiegliwością, a jednocześnie realistyczną oceną tego, kim jest i co może robić. W tej sytuacji podejmuje stosowne decyzje. Pochwała, którą otrzymuje od swojego pana, odnosi się właśnie do tej gotowości do zmian, umiejętności podejmowania właściwych działań.

Jezus wskazuje zapobiegliwego rządcę jako wzór postępowania w życiu duchowym. Modlitwa również podlega zmianom, niesie ze sobą trudności i zagrożenia, wymaga czujności, troski i gotowości do działania. W jaki sposób przejawia się twoja czujność duchowa podczas codziennych sytuacji, które cię spotykają?

Jezus w tej  przypowieści pokazuje, że można nauczyć się czegoś od „synów tego świata” – ludzi, którzy wykazują się aktywnością w sprawach ziemskich. Proś Boga, aby pomagał ci wykazywać się czujnością i aktywnością w życiu duchowym.