Ustawienia

Ulubione 0
27
04.2024
Św. Piotr Kanizjusz SJ J 14,7–14
0,00 / 0,00

Friday, 29 marca 2024

Okres Triduum Paschalnego, J 18,28-38a; J 19,9b-18
Wielki Piątek

Wyobraź sobie, że stoisz w tłumie ludzi, jest was naprawdę dużo. Inni cisną się na ciebie, krzyczą, głośno rozmawiają. Spróbuj wyobrazić sobie Jezusa, który stoi przed wami samotny i zaprasza cię, żebyś był z Nim w tej chwili Jego cierpienia. 

J 18,28-38a; J 19,9b-18
(fragment z J 18,1 – 19,42)

Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać i móc spożyć Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? W odpowiedzi rzekli do niego: Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. Piłat więc rzekł do nich:  Weźcie Go sobie i osądźcie według swojego prawa. Odpowiedzieli mu Żydzi: Nam nie wolno nikogo zabić. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

Wtedy Piłat powtórnie wszedł do pretorium, a przywoławszy Jezusa, rzekł do Niego: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni  powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. Rzekł do Niego Piłat: Cóż to jest prawda? 

Piłat zapytał Jezusa: Skąd Ty jesteś? Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: Nie chcesz ze mną mówić? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się cezarowi. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów:  Oto wasz król! A oni krzyczeli: Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat powiedział do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować?  Odpowiedzieli arcykapłani: Poza cezarem nie mamy króla. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. Zabrali zatem Jezusa. A On sam, dźwigając krzyż, wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa.

Jezus staje przed Piłatem jako skazaniec. To zadziwiające – Bóg staje przed człowiekiem i pozwala mu skazać się na śmierć. Czysty i niewinny staje się bezbronny wobec tego wyroku. Spróbuj zbliżyć się do Jezusa samotnego i być przy Nim w tej chwili opuszczenia. Co chciałbyś Mu powiedzieć? 

Jezus staje jako skazaniec, ale zachowuje królewską godność. Największe cierpienie i największa samotność nie mogą odebrać Mu Jego pewności bycia Bożym Synem. Pokazuje nam tym samym, że naszą prawdziwą wartość odnajdujemy w Bogu. Trwaj przy Jezusie, który nawet w cierpieniu zachowuje godność i zdolność do miłości. 

Prawda daje wolność. Jezus pozostaje wolny w chwili śmierci, nie ucieka z lęku o własne życie, ale sam je oddaje. W chwili bolesnego odrzucenia pozostaje wierny prawdzie o miłości Boga. Stań przy Jezusie opuszczonym i odrzuconym. Jakie uczucia rodzą się w tobie, kiedy rozważasz Jego miłość, wierną aż po cierpienie i śmierć?


Możesz teraz powiedzieć Jezusowi o tym, co poruszyło cię w czasie dzisiejszej modlitwy, lub pozostać przez chwilę w ciszy. 
Chwała Ojcu…