Ustawienia

Ulubione 0
27
04.2024
Św. Piotr Kanizjusz SJ J 14,7–14
0,00 / 0,00

Monday, 18 marca 2024

Wielki Post, J 8,1-11
Św. Cyryl Jerozolimski

Zaczynając tę modlitwę, zwróć szczególną uwagę na to, co właśnie teraz nosisz w swym sercu. Być może coś cię ucieszyło albo na coś niecierpliwie czekasz. A może spotkało cię coś przykrego i czujesz w środku żal, złość lub rozczarowanie. Stań z tym wszystkim przed Jezusem

J 8,1-11
Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: „Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?” Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”. I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?” A ona odrzekła: „Nikt, Panie!” Rzekł do niej Jezus: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz”.

Historia opisana w dzisiejszej Ewangelii jest pełna emocji. Faryzeuszów zaślepia radykalizm, chęć wymierzenia sprawiedliwości zarówno wobec kobiety, jak i wobec Jezusa. Oskarżana kobieta jest zapewne pełna lęku, wstydu i rozpaczy. Tylko Jezus zdaje się być jakby z boku i pozwala tym wszystkim emocjom swobodnie wypłynąć. Spróbuj, podobnie jak On, stanąć teraz z boku tego wszystkiego, co w sobie nosisz, i pozwól, by w obecności Boga swobodnie to z ciebie wypłynęło.

Jeśli człowiek pozwoli, aby to, co w sobie nosi, wypłynęło z niego, to powstaje przestrzeń na słuchanie, na usłyszenie słów Jezusa. Na ile to możliwe, spróbuj teraz zbudować w sobie przestrzeń wewnętrznej ciszy, nastawionej na słuchanie Boga. 

„Nikt cię nie potępił?”, „I Ja ciebie nie potępiam” – to słowa Bożej łagodności. Słowa pokoju, ukojenia, przyjęcia i pełnej akceptacji wobec ciebie. Co konkretnego te słowa oznaczają teraz w twoim życiu?

Pozostań jeszcze chwilę w ciszy i spróbuj się wsłuchać w to wszystko, co Jezus chce ci właśnie teraz powiedzieć.


Chwała Ojcu…