Ustawienia

Ulubione 0
27
04.2024
Św. Piotr Kanizjusz SJ J 14,7–14
0,00 / 0,00

Sunday, 03 marca 2024

Wielki Post, J 2,13–25
III niedziela Wielkiego Postu

Rozpoczynamy kolejny tydzień Wielkiego Postu. Posłuchaj Ewangelii, w której Jezus pokazuje, co jest dla Niego istotne. 

J 2,13–25 
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!”  Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie”. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?” Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo”. Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?” On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.

Jezus na widok targowiska przy świątyni reaguje bardzo gwałtownie. Wypędza przekupniów, przewraca stoły, rozrzuca pieniądze. Wewnętrzne pragnienie, by świątynia stała się miejscem spotkania Boga z człowiekiem, sprawiło, że Jezus reaguje stanowczo. Ta reakcja nie była wynikiem gwałtownego działania. Jezus podczas skręcania bicza miał czas, by zastanowić się, co zrobić i jak zawalczyć o to, co dla Niego istotne. Jakie sytuacje sprawiają, że jesteś stanowczy w swoim działaniu? Na czym tak bardzo ci zależy? 

Wielu Żydów przychodziło do świątyni, by złożyć Bogu należną ofiarę. Przestrzeń, w której człowiek miał spotkać się z Bogiem, stała się miejscem, w którym chciano z Bogiem „wyrównać rachunki” lub załatwić wszystkie „interesy”. Jednak pogłębianie relacji z Bogiem odbywa się poprzez rozmowę z Nim oraz trwanie w Jego bliskości. Jak podchodzisz do praktyk religijnych? Jak twoje podejście zmieniało się na przestrzeni lat?

Faryzeusze byli świadkami wielu cudów, które ukazały, kim jest Jezus. Mimo to nadal domagają się od Niego kolejnego znaku i chcą zobaczyć coś wyjątkowego. Oczekiwania, które stawiamy Bogu, bardzo często przysłaniają nam to, co już teraz Bóg czyni w naszym życiu. Jakie oczekiwania masz wobec Boga? Jakie działanie Boga dostrzegasz w swoim życiu? 

Porozmawiaj z Jezusem, jak przyjaciel z przyjacielem, o tym, co się wydarzyło w czasie tej modlitwy.


Chwała Ojcu…