29
05.2023
Święto NMP Matki Kościoła J 19,25-27
0,00 / 0,00

Tuesday, 17 maja 2022

Okres wielkanocny, J 14,27–31a
Św. Paschalis Baylon

Trwoga i lęk to odczucia towarzyszące ludziom w trudnych chwilach życia. Wsłuchaj się w słowa Ewangelii, przez które Jezus pragnie nieść pocieszenie.

J 14,27–31a
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał”. 

Uczniowie przewidują, że wkrótce nadejdzie dla nich krytyczny moment. Do tej pory chodzili razem z Jezusem, mogli liczyć na Jego mądrość i wsparcie. Jednak Jezus zapowiada im, że wkrótce od nich odejdzie. Zastanów się chwilę, co przeżywali wtedy uczniowie, kiedy doświadczali, że może odejść ktoś bliski. Co się w tobie pojawia, kiedy pomyślisz, że ktoś bliski mówi, że musi odejść?

W sytuacji lęku i trwogi apostołów Jezus pociesza ich, zapewniając, że znowu się spotkają. Ich trwoga i przerażenie nie będą trwały wiecznie. Jezus nie zostawia ich tak po prostu w tym stanie. Pokazuje im perspektywę, w której jest miejsce na nadzieję. Jak ty przeżywasz, doświadczasz zmartwień o to, co będzie?

„Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka”. Tymi słowami Jezus uspokaja nastroje uczniów. Pragnie dać uczniom pokój serca, niezależnie od tego, co będzie się dziać w ich życiu. Od nich jednak zależy, czy w trudnych chwilach będą koncentrować się na brakach czy na miłowaniu. Na czym ty koncentrujesz swoją uwagę w trudnych momentach?  
 
Porozmawiaj z Duchem Świętym o twojej wrażliwość na problemy otaczających cię osób i o umiejętności niesienia pociechy innym, niezależnie od stanu, w jakim się znajdujesz.

Chwała Ojcu…