Niezwykły opis życia pierwszych chrześcijan znajdujemy w Liście do Diogneta z końca II wieku:
„Chrześcijanie nie różnią się od innych ludzi ani miejscem zamieszkania, ani językiem, ani strojem. (...) Mieszkają każdy we własnej ojczyźnie, lecz niby obcy przybysze. Podejmują wszystkie obowiązki jak obywatele i znoszą wszystkie ciężary jak cudzoziemcy. Każda ziemia obca jest im ojczyzną i każda ojczyzna ziemią obcą. Żenią się jak wszyscy i mają dzieci, lecz nie porzucają nowo narodzonych. Wszyscy dzielą jeden stół, lecz nie jedno łoże. Są w ciele, lecz żyją nie według ciała. Przebywają na ziemi, lecz są obywatelami nieba. Słuchają ustalonych praw, a własnym życiem zwyciężają prawa. Kochają wszystkich ludzi, a wszyscy ich prześladują. Są zapoznani i potępiani, a skazywani na śmierć zyskują życie. Są ubodzy, a wzbogacają wielu. Wszystkiego im niedostaje, a opływają we wszystko. Pogardzają nimi, a oni w pogardzie tej znajdują chwałę. Spotwarzają ich, a są usprawiedliwieni. Ubliżają im, a oni błogosławią. (...) Obrażają ich, a oni okazują wszystkim szacunek. (...) Jednym słowem: czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie”.
Ewangelizacja – misja pierwszych chrześcijan
I rzekł do nich: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15).
Jezus posłał swoich uczniów, by głosząc Dobrą Nowinę, zmieniali świat na lepsze. Ich siłą było to, kim byli, a właściwie kim się stali, gdy za Nim poszli. Najpierw słuchali Jego słów, patrzyli na dzieła, których dokonywał, towarzyszyli Mu w misji. To, czego wtedy doświadczyli, można porównać do pełnego życia ziarna, które padło na żyzną glebę ich serc i z czasem przemieniło ich, by sami mogli stać się ziarnem. To oni stawali się Dobrą Nowiną – zamieniali się w Ewangelię.
Rewolucja pięknych ludzi
Zapewne chcielibyśmy, aby świat stał się lepszy. Niestety nie mamy takiej siły, aby zmienić cały świat. Możemy jednak zmienić siebie, stając się pięknymi ludźmi i swoim pięknem najpierw zmieniać swoje otoczenie, a potem, jak zaczyn, z mocą wpływać na cały świat – tak jak to robili pierwsi chrześcijanie.
Kryzys Kościoła
List do Diogneta pokazuje, że chrześcijanie zawsze mieli wrogów, a Kościół doświadczał kryzysu. Jeśli pierwsi chrześcijanie skupiliby się na tym, by obronić siebie, swój dorobek, zapewne szybko zniknęliby z mapy świata. Oni jednak przemieniali się w świetle Ewangelii. Stawali się pięknymi ludźmi. Stawali się duszą świata.
Podejmij wyzwanie EDK
Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności, skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi tylko o to, aby przejść trasę. Chodzi o to, aby ją przejść i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno. Zapraszam na EDK AD 2021!
Papież Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku rzucił wyzwanie:
"Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości Boga".
ks. Jacek WIOSNA Stryczek