06
07.2022
Bł. Maria Teresa Ledóchowska Mt 10,1–7
0,00 / 0,00

Monday, 13 czerwca 2016

Okres zwykły, Mt 5, 38-42
św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Wyobraź sobie, jak idziesz pod wiatr, bardzo silny. Jak ciężko jest ci stawiać kolejne kroki, jak ciężko jest złapać powietrze, bo napiera na ciebie z dużym pędem. A jednak chcesz iść w tamtą stronę.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 38-42
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».

Dzisiejszy świat mówi ci, że liczy się tylko to czego ty chcesz. Twoje myśli i pragnienia, twoje zachcianki i kaprysy. Taki świat wyłania się z reklam, które zachęcają cię do brania tego czego pragniesz. Natomiast, jeżeli ktoś chce czegoś od ciebie, masz go skreślić. Dobro innych zepchnąć na dalszy plan.

Jezus mówi jednak coś innego, bardzo zaskakującego – by pozbyć się własnej woli. Jeśli ktoś chce ci coś zabrać, oddaj mu to. Dlaczego tak? Ile zła w twoim życiu bierze się z egoizmu i chciwości. Czasami nawet tych nieuświadomionych.

Ciekawą rzecz proponuje św. Ignacy. Zasadę, która mówi, by czynić przeciwnie, niż podpowiadają nam negatywne myśli. Nie chce mi się pomodlić, więc poświęcę chwilkę na modlitwę. Nie chce mi się z Nim rozmawiać, ale jednak zamienię z Nim słowo. Kiedy w swoim życiu możesz próbować tak postępować?

Proś o Ducha Świętego, by pomagał ci w przeciwstawianiu się swojemu egoizmowi i chciwości.