09
12.2021
św. Juan Diego Mt 11,11–15 
0,00 / 0,00

Sunday, 14 listopada 2021

Okres zwykły, Mk 13,24-32
XXXIII niedziela zwykła

Przypomnij sobie trudne sytuacje, w jakich kiedykolwiek się znalazłeś. Te, w których cały świat jakby „spadał ci na głowę”. Słuchając dzisiejszej Ewangelii, zwróć uwagę na obietnicę, jaką składa Jezus.

Mk 13,24-32
Jezus powiedział do swoich uczniów: „W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”. A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec”.

Koniec świata to nie tylko jakaś odległa przerażająca rzeczywistość. Czasem przeżywamy nasze osobiste apokalipsy, kiedy dotykają nas nieoczekiwane przeciwności, kiedy umiera ktoś bliski, kiedy misternie układany plan nagle obraca się w ruinę. Co rodzi się w tobie, gdy słyszysz, że w takich chwilach Jezus chce przyjść ci z pomocą i posłać do ciebie swoich aniołów?

Przemiany w figowcu zwiastują nadejście lata. Przyglądając się temu wszystkiemu, co jest czasem przykre, bolesne lub trudne, też możemy odkrywać znaki nadchodzącej zmiany ‒ znaki tego, że Jezus jest już u drzwi. Jakie sytuacje, decyzje lub spotkania były dla ciebie takim znakiem nadchodzącej zmiany na lepsze?

Niepokoi nas ten ciągły brak pewności. Chcielibyśmy wiedzieć, mieć to na piśmie, znać dokładny czas, kiedy to co nas zabija, to co prowadzi nas do śmierci, raz na zawsze zostanie pokonane. Słuchając tekstu Ewangelii, spróbuj zastanowić się, co pomaga ci uwierzyć i zaufać Jezusowi pomimo braku tej wiedzy.

Na koniec możesz opowiedzieć Jezusowi o tym, czego doświadczyłeś podczas tej modlitwy.