09
12.2021
św. Juan Diego Mt 11,11–15 
0,00 / 0,00

Thursday, 11 listopada 2021

Okres zwykły, Łk 17,20-25
św. Marcin z Tours

Każdego dnia modlimy się słowami: „Przyjdź królestwo Twoje”. Być może zdarzało ci się zastanawiać, co ta prośba ma znaczyć. Posłuchaj, co o Królestwie Bożym chce ci powiedzieć Jezus. 

Łk 17,20-25 
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: „Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest”. Do uczniów zaś rzekł: „Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie”. 

Jezus mówi, że Królestwo Boże jest wśród nas. Przyszło poprzez Jego Wcielenie, Śmierć i Zmartwychwstanie. Przychodzi do nas w każdej Eucharystii, w Słowie Bożym i pozostaje z nami w codzienności: w domu, w pracy, w odpoczynku... W czym przejawia się królestwo Boże w tobie i wokół ciebie?

Królestwo Boże jest rzeczywistością duchową. Aby je zauważyć, trzeba się zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie. Ono jest jak otaczające nas powietrze, którym bezwiednie oddychamy. Królestwo Boże to Jezus – Bóg z nami. „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Królestwa Boga możemy doświadczyć również w relacjach. Jest w naszej miłości do innych i w miłości, którą okazują nam ludzie. Jakie są twoje wyobrażenia na temat Królestwa Bożego?

Dzień powtórnego przyjścia Pana zazwyczaj wzbudza w ludziach wielkie emocje. Zrealizowano wiele filmów przedstawiających apokaliptyczne wizje. Na przestrzeni wieków wielokrotnie podawano kolejne daty „końca świata”. Jezus przestrzega, by nie dać się zwieść tym fałszywym prorokom, ukazuje bezsens ludzkich przygotowań na ten dzień. Słuchając ponownie tekstu Ewangelii, spróbuj wyobrazić sobie, że Paruzja zaczyna się dzisiaj. Jakie uczucia pojawiają się w tobie na myśl, że za chwilę zobaczysz Pana przychodzącego w chwale?

Na koniec porozmawiaj z Jezusem o tym, co czujesz, co budzi twoje obawy i czego nie rozumiesz. Możesz zadać Mu każde pytanie i podzielić się każdą wątpliwością.