19
10.2021
Bł. Jerzy Popiełuszko Łk 12,35-38 
0,00 / 0,00

Friday, 15 października 2021

Okres zwykły, Łk 12,1-7 
Św. Teresa od Jezusa (z Avili)

Wyobraź sobie świat, w którym wszystkie nasze uczucia, myśli i zamiary są publicznie znane. Słuchając dzisiejszej Ewangelii zwróć uwagę na Pana Jezusa i na jego wezwania do prostoty, prawdy i odwagi. 

Łk 12,1-7 
Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach. A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”. 

Obłuda faryzeuszy polegała na tym, że z jednej strony: byli hiper-poprawni wobec Prawa Mojżeszowego, z drugiej jednak, wydawali się gardzić innymi ludźmi. Ślepa troska o Prawo utrudniała im możliwość stanięcia w prawdzie o sobie samych. Jaka jest prawda o twoim sercu? Czy nosisz w sobie coś, o czym boisz się nawet pomyśleć?

Nosimy w sobie tajemnice, bo boimy się osądzania. Czasem nawet sami przed sobą lękamy się przyznać do tego, co czujemy lub myślimy, bo sami dla siebie bywamy najbardziej surowymi sędziami. Co czujesz na myśl o tym, Jezus może dodać ci odwagi i uwolnić cię z tej spirali lęku i oskarżeń?

Nawet mały wróbelek, który w czasach Jezusa kosztował tyle, co nic, jest niezwykle ważny dla Boga. A co dopiero Ty! Dla Niego ważny jest nawet każdy twój najmniejszy włos. Co rodzi się w twoim sercu, gdy słyszysz Jego słowa: “Nie bójcie się, jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”?

Spróbuj opowiedzieć Bogu, co rodzi się w swoim sercu, na tyle szczerze na ile teraz jest to możliwe.