19
10.2021
Bł. Jerzy Popiełuszko Łk 12,35-38 
0,00 / 0,00

Thursday, 23 września 2021

Okres zwykły, Łk 9,7–9
Św. o. Pio, czyli Francesco Forgione

Ludzie współcześni Jezusowi różnie interpretują Jego działania. Cudowne znaki budzą podziw i zdumienie, ale też pytania o to, kim On jest. Nie wszyscy potrafią dostrzec i przyjąć prawdę, że to prawdziwy Mesjasz – Syn Boży, Zbawiciel.

Łk 9,7–9
Tetrarcha Herod posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez Chrystusa i był zaniepokojony. Niektórzy bowiem mówili, że Jan powstał z martwych; inni, że zjawił się Eliasz; jeszcze inni, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał. A Herod mówił: „Jana kazałem ściąć. Któż więc jest ten, o którym takie rzeczy słyszę?” I starał się Go zobaczyć. 

Cuda Jezusa to uzdrowienia chorych, nakarmienie głodnych, uwolnienie opętanych. Jezus daje tylko dobro. Dlaczego więc Herod jest zaniepokojony? Jest tak zaślepiony lękiem o swoją władzę, że boi się każdego, kto ma autorytet i moc. Na ile dostrzegasz dobro w działaniu Boga w twoim życiu, a na ile widzisz w Nim zagrożenie dla twoich planów, pomysłów na życie?

Herod niepokoi się, ale jednocześnie chce zobaczyć Jezusa. Tylko zobaczyć, bez nawiązania jakiejkolwiek relacji. W Wielki Piątek, w dniu męki, Piłat odsyła Jezusa do Heroda. Ale nie dochodzi do prawdziwego spotkania – jest pusta ciekawość Heroda i milczenie Jezusa. 

Jezus rozmawiał z grzesznikami i celnikami, ale i z faryzeuszami, a nawet z Piłatem. Tylko z Herodem nie chciał mówić. Jest więc możliwa taka postawa człowieka, która całkowicie zamyka na spotkanie, nawiązanie relacji. Mimo pozornego zainteresowania. Kim dla ciebie jest Jezus? Ciekawą postacią, o której warto się więcej dowiedzieć, czy Bogiem, który może zmienić twoje życie? 

Jezu, pomóż uwierzyć, że spotkanie z Tobą przynosi tylko dobro, gdy otworzę swoje serce na spotkanie z Tobą.