Ustawienia

Ulubione 0
28
03.2024
Wielki Czwartek J 13,1–15
0,00 / 0,00

Saturday, 03 lipca 2021

Okres zwykły, J 20,24-29
Święto świętego Tomasza Apostoła

Przypomnij sobie sytuację, kiedy ominęło cię jakieś piękne wydarzenie. Co czułeś, słuchając po fakcie relacji osób, które w nim uczestniczyły? Posłuchaj, jak apostoł Tomasz zareagował, gdy przeoczył spotkanie ze Zmartwychwstałym.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana 
J 20,24-29
Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: „Widzieliśmy Pana!” Ale on rzekł do nich: „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę”. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: „Pokój wam!” Następnie rzekł do Tomasza: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: „Pan mój i Bóg mój!” Powiedział mu Jezus: „Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

Ewangelista Jan przytacza przydomek apostoła Tomasza. Wołano na niego „Didymos”, czyli „Bliźniak”. Nie wiemy na pewno, co miało znaczyć to określenie, ale naprowadza nas ono na pewien trop. Apostoł, który przechodzi od wielkiej wątpliwości do bezwarunkowej wiary, bliźniaczo przypomina wszystkich niestałych w wierze. Czy i tobie zdarzają się takie skrajności? Od czego zależy, że wiara przychodzi ci łatwo albo że masz z nią trudność?

Oporna reakcja Tomasza na opowieść towarzyszy o spotkaniu z Jezusem wydaje się bardzo ludzka. Może być podszyta rozczarowaniem, rozgoryczeniem lub złością. Tymczasem Chrystus nie obraża się na powątpiewanie Tomasza, lecz powraca i pozwala mu się dotknąć. Nie przychodzi jednak od razu, ale dopiero po ośmiu dniach. Jezus jest świadomy naszych pytań i wątpliwości. Jako Bóg może je rozwiać lub pozostawić nas z nimi. Jak reagujesz na sytuacje, gdy Bóg zwleka z odpowiedzią na twoje pytania?

Kiedy Tomasz wyznaje wiarę w Zmartwychwstałego, Jezus wypowiada błogosławieństwo: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Mamy szczęście, gdy nie wszystko wiemy, a nasza wiara nie opiera się na doświadczeniu. Może w nauczaniu Kościoła jest coś, co trudno ci przyjąć? Oddaj to Jezusowi, słuchając obietnicy błogosławieństwa dla tych, którzy uwierzą.

Jezu, nie wszystko rozumiem, tak często wątpię. Proszę Cię o łaskę ufności, że Duch Święty prowadzi Twój Kościół.