24
06.2021
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela Łk 1,57-66.80
0,00 / 0,00

Friday, 30 kwietnia 2021

Okres wielkanocny, J 14,1–6 
św. Pius V

Dziś Jezus uspokaja nasze obawy i lęki. Pan jest z Tobą – posłuchaj, do czego cię zaprasza. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana
J 14,1–6 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”. Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?” Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”.

Słowa dzisiejszej Ewangelii zostały wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy. Pierwszy problem, do jakiego nawiązuje Jezus, to żywiony strach przed Jego odejściem. Choć uczniowie nie wiedzą, że Chrystus wkrótce umrze, udziela im się nastrój chwili – zapowiedź męki, zdrady Judasza, zaparcia Piotra. Przeczuwają, że wszystko się zmieni, wydaje im się, że mogą sobie nie dać rady. Przypomnij sobie sytuację, gdy nastąpiły zmiany wbrew twojej woli. Jak na to zareagowałeś?

Słowa Jezusa o przejściu do Ojca kojarzą się ze śmiercią, która wywołuje lęk.  Lęk przed utratą życia, przejściem w coś nieznanego, niekiedy przed samotnością lub możliwym bólem. Jezus jednak mówi, że przyjdzie i zabierze nas do siebie. Nie poucza nas, ale obiecuje obecność. Jak wyobrażasz sobie ostatni dzień twojego życia? Czy dodaje ci otuchy obietnica Jezusa, że będzie wtedy przy tobie?

Jezus pragnie być z nami w domu Ojca przez całą wieczność. Nie wiemy, jak jest tam, u Ojca, ale tam będziemy z Bogiem, który jest miłością. Spróbuj wyobrazić sobie miejsce przygotowane dla ciebie przez Pana. 

Proś Jezusa, aby w twoim sercu była obecna pamięć Jego obietnicy, że twoje życie z Nim prowadzi do domu Ojca. 

Chwała Ojcu…