Wyobraź sobie, że jesteś wśród słuchających Jezusa. Zobacz, jak poradzi sobie ze złymi intencjami innych. Proś Ducha Świętego, aby prowadził cię dzisiaj w tej modlitwie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza
Mt 22,15-21
Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?" Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: "Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!" Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: "Czyj jest ten obraz i napis?" Odpowiedzieli: "Cezara". Wówczas rzekł do nich: "Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

Jezus niejednokrotnie upominał faryzeuszów i wskazywał ich wady. To musiało być niewygodne, a nawet mogło zaboleć. Pomimo że wypowiedzi Jezusa motywowane są dobrem odbiorców, nie podjęli oni refleksji, ale pielęgnowali chęć zemsty. To dlatego chcą Go przyłapać na błędzie i udowodnić wszystkim, że nie ma racji, a tylko burzy panujący porządek. Czy zdarzyło ci się, że twoje nie do końca czyste intencje zostały ujawnione? Jak zareagowałeś?

Jezus potrafił wykorzystać nawet trudną sytuację podstępu, żeby mówić o sprawach najważniejszych. Nie ingeruje w panujący porządek świata, ale idzie za pytaniem faryzeuszy. Przypomina, aby nie pomijając podatku, oddawać Bogu, co Mu się należy. Czy pamiętasz i dziękujesz codziennie za wszystko, co jest darem Boga?

Jezus wzniósł się ponad atak przeciwników i dał kolejną ważną lekcję o tym, jak należy postępować. Twoje życie jest najcenniejszym darem. Słuchając tekstu Ewangelii, zastanów się, co dla ciebie oznacza oddać Bogu Jego własność.

Na koniec możesz prosić w modlitwie o życie wierne Bogu w każdej sytuacji. Abyś umiał oprzeć się pokusie i atakom złego ducha.

Chwała Ojcu...