02
10.2022
XXVII niedziela zw. Łk 17,5-10
0,00 / 0,00

Friday, 04 września 2020

Okres zwykły, Łk 5,33–39
bł. Męczennice z Nowogródka

Jezus porównuje dziś siebie do pana młodego. Spróbuj spojrzeć na Niego właśnie w ten sposób – jak na ukochaną, najcenniejszą dla ciebie osobę. Posłuchaj, co dzisiaj chce ci powiedzieć. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza
Łk 5,33–39 
Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: „Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją”. A Jezus rzekł do nich: „Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli”. Opowiedział im też przypowieść: „Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze” 

Gdy faryzeusze mówią o przepisach, odpowiedzią Jezusa jest skupienie się na relacji. Porównuje siebie do pana młodego, a swoich uczniów do gości weselnych. Gdy apostołowie postanowili pójść za Jezusem, zrobili to nie dlatego, że pociągnęły ich przepisy i reguły. Zafascynował ich Jezus – być może były to Jego słowa lub pełne pasji i miłości spojrzenie. Co sprawiło, że ty poszedłeś za Jezusem? Co rozpaliło twoje serce i pociągnęło cię ku Niemu? Wróć teraz do tego momentu. 

Jezus zaprasza do pójścia w nieznane i postawienia wszystkiego na jedną kartę. Nie proponuje naprawy codzienności przez załatanie jej na chwilę. Proponuje coś zupełnie innego – nowe życie w Nim. Bardzo często pójście za tym, co nowe, oznacza konieczność pozostawienia tego, co jest zbędne i stanowi ciężar. Do czego dzisiaj zaprasza cię Jezus? 

Wyobraź sobie, że jesteś pośród słuchaczy Jezusa. Zobacz, jak Jego wzrok zatrzymuje się na tobie. Co widzisz w spojrzeniu Jezusa? Jakie nowe horyzonty chce ci dzisiaj pokazać? Posłuchaj jeszcze raz Ewangelii.

Poproś Jezusa, by doświadczenie Jego miłości prowadziło cię do odważnego podążania za Nim w codzienności. 

Chwała Ojcu…