Potraktuj dzisiejsze słowo jako zachętę do refleksji nad twoim stosunkiem do autorytetu, prawa lub innych rzeczy, którym się podporządkowujesz. Nim rozpoczniemy, postaraj się wyciszyć, weź głęboki oddech i wyobraź sobie, że towarzyszysz Jezusowi w kolejnym dniu Jego nauczania. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Mateusza
Mt 23,23–26 
Jezus przemówił tymi słowami: „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.

Kiedy słyszysz napomnienia i ostre słowa, w pierwszej reakcji możesz chcieć zaprzeczyć. To naturalne. Jezus zwraca się do tych, którzy byli uznawani za autorytet w dziedzinie prawa i pobożnego życia. Wprost mówi, że przez nadmierne skupianie się na zewnętrznych przejawach nie dostrzegają zła, które jest wewnątrz. Pomyśl o jednej osobie, która jest twoim autorytetem. Nazwij te cechy wewnętrzne i zewnętrzne, które w niej podziwiasz. 

Jezus wytyka też formalizm faryzeuszów, którzy bardzo drobiazgowo przestrzegają ustanowionego prawa. Na co dzień niemal każda twoja aktywność jest opisana jakimś prawem. Poruszając się jezdnią, musisz zachować przepisy drogowe, wiosenna pandemia wprowadziła drobiazgowe nakazy państwowe, nawet twoje uczestniczenie w niedzielnej Mszy świętej jest przewidziane w prawie kościelnym. Pomyśl, pod jakie prawa podlegasz, co powoduje, że decydujesz się je zachować lub nie?

Za chwilę jeszcze raz usłyszysz tekst Ewangelii, ale tym razem zwróć uwagę na to, co w prawie jest najważniejsze według Jezusa. Pomyśl o swojej wierze. Jak ona wpływa na twoje życie i wybory? Czy jesteś usatysfakcjonowany dzisiaj tym, jak ona wygląda?

Na koniec opowiedz Jezusowi jak przyjacielowi o tym, co najbardziej poruszyło cię w dzisiejszej modlitwie. 

Chwała Ojcu…