Wyobraź sobie, że jesteś ogrodnikiem. Przyglądasz się drzewom i krzewom w ogrodzie. Zastanawiasz się, czy wszystkie gałęzie zakwitną czy niektóre będzie trzeba odciąć. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana
J 15,1–8 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Wysłuchane przed chwilą słowa mówią o wielkiej tęsknocie Jezusa za relacją z człowiekiem. Jezus wskazuje, jak bardzo zależy Mu na bliskości z nami. Jednocześnie widzi, że człowiek nieustannie potrzebuje oczyszczenia. Oferuje każdemu bezwarunkowe zaproszenie do trwania z Nim i w Nim. Jakie odczucia rodzi w tobie zaproszenie Jezusa, byś pozostawał z Nim w relacji taki, jaki jesteś? 

Zaproszenie Jezusa oferuje bezwarunkową miłość. To ona jest źródłem tego, co przynosi owoc. Zdarzają się jednak w życiu obszary jałowe, gdzie trudno zrobić miejsce dla Boga lub dla drugiego człowieka. One nie są zasilane. Co jest jałowe w twoim życiu, co warto usunąć, uciąć?

Aby być krzewem wydającym dobre owoce, potrzebna jest żyzna gleba i dobry ogrodnik. Ogrodnik wie, które gałęzie trzeba odciąć, aby krzew mógł wzrastać, rozwijać się i wydawać owoce. Uważność ogrodnika na jałowe gałęzie potrzebna jest cały czas. Jaka jest twoja uważność, jaka cierpliwość do oczyszczania jałowych punktów w twoim życiu? Posłuchaj jeszcze raz, co o tym mówi Jezus.

Na koniec tej modlitwy bądź jeszcze chwilę przy Jezusie. Niech Jego życiodajna relacja zasili to, co potrzebuje mocy na ten dzień, na najbliższe godziny twojego życia. 

Chwała Ojcu…