24
06.2021
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela Łk 1,57-66.80
0,00 / 0,00

Wednesday, 22 maja 2019

Okres wielkanocny, J 15,1-8 
św. Rita z Cascia

Za chwilę usłyszysz słowa wypowiedziane przez Jezusa. Spisane przed wiekami, wciąż nie straciły na aktualności. Jezus chce je teraz skierować bezpośrednio do ciebie. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana
J 15,1-8 
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

Dzisiejszy fragment Ewangelii. Zachęca do wprowadzania w świecie kształtów i kolorów, które sprawiają, że chce się bardziej żyć. Spróbuj uśmiechnąć się dzisiaj do kogoś obok i podarować mu owoc radości. 

Może miałeś kiedyś okazję zobaczyć zachwyt ludzi nad malutkim dzieckiem. Cieszą się, uśmiechają, gratulują. Za pięknem dziecka i jego rozwojem stoją rodzice, ich trud i zaangażowanie. Jezus zwraca jednak uwagę na to, że żaden owoc nie dojrzewa sam z siebie. Warunki do rozwoju zapewnia mu krzak lub drzewo, na którym rośnie, oraz dbający o roślinę ogrodnik. Czy dostrzegasz swoje codzienne wzrastanie w Bogu? 

„Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was”. Jezus powiedział, że Jego słowa oczyszczają. Oznacza to, że właśnie wykonałeś krok, by być coraz lepszą „latoroślą”, by przynosić coraz lepsze owoce. Jak dziś lub jutro możesz wykonać kolejny krok w tym kierunku?

Przyjrzyj się pragnieniom swojego serca. W odpowiedzi na dzisiejszą modlitwę poproś o to, czego najbardziej teraz chcesz.