27
07.2021
św. Celestyn I Mt 13,36-43 
0,00 / 0,00

Tuesday, 09 października 2018

Okres zwykły, Łk 10,38-42
bł. Wincenty Kadłubek

Kolejny dzień, w którym jest tak dużo do zrobienia, tyle zadań do wykonania. A jednak w tym codziennym zabieganiu decydujesz się na wyjątkowe dziesięć minut zatrzymania i zasłuchania w Słowo Pana. Proś Ducha Świętego, by pomógł ci usłyszeć to, co chce ci dziś powiedzieć. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza.
Łk 10,38-42
Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: „Panie, czy ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.

Działanie jest zwykłą czynnością człowieka. Jednak często się w nim zatracamy i, skupiając się na samej aktywności, gubimy po drodze relację z drugim człowiekiem. Na pewno masz dziś, w tym tygodniu czy w najbliższym czasie sprawy, które musisz załatwić, które cię angażują. Może dziś Jezus zaprasza cię do zrewidowania twoich aktywności i ponownego ustawienia priorytetów?

Z pewnością także do ciebie Jezus mógłby skierować słowa, jakie usłyszała Marta: troszczysz się i niepokoisz o wiele. Każdego dnia jest mnóstwo takich spraw. Jaka jest przyczyna twojej obecnej troski czy zmartwienia? Powiedz o tym Jezusowi. Zatrzymaj się na chwilę i jak Maria postaraj się wsłuchać w to, co On chce ci przekazać.

Marta i Maria na pierwszy rzut oka prezentują dwie skrajne i kontrastujące ze sobą postawy. Jednak Jezus zaprasza cię do przyjęcia obu - do bycia kontemplatywnym w działaniu. Pokazuje, że aby twoje działanie było sensowne, bez niepokoju i zamartwiania się, musi wynikać z zasłuchania się w Jego Słowo. Wtedy nie będzie to już tylko twoja aktywność.

Jezus zapewnia cię dziś, że czas spędzony z Nim po to, by Go słuchać, nigdy nie będzie stracony. Proś Ducha Świętego, aby każde twoje działanie było zawsze zakorzenione w zasłuchaniu w Słowo Pana.