Uświadom sobie, że moment modlitwy jest bardzo szczególny, to czas wyjątkowego spotkania, w którym Jezus ma ci coś ważnego do powiedzenia. Proś Ducha Świętego o pomoc, by z otwartym i hojnym sercem przeżyć tę modlitwę.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Marka
Mk 12, 13-17
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?» Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego. 

Przywódcy żydowscy na różne sposoby starali się osaczyć Jezusa. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o wysłaniu specjalnej grupy osób, zapewne dobrze przeszkolonych w podchwytliwej mowie. Członkowie grupy prawili Jezusowi komplementy, ale w swoich sercach nosili złe zamiary. Byli jak wilki w owczych skórach. Przyjrzyj się postawie swojego serca – czy nie zachowujesz się czasem podobnie - szczególnie w relacji do kogoś, kto jest dla ciebie niewygodny?

Jezus przenika serce człowieka – Jego spojrzenie sięga do głębi. On jest człowiekiem pełnym prostoty i wprost  mówi do człowieka, nie zastawia pułapek.. Możesz mieć pewność, że nie zaskoczy cię nagłą zmianą poglądów, oczekiwań czy pragnień. W świecie pełnym lawirowania i kombinowania, Jezus jest jasnym punktem odniesienia. Podziękuj Mu za to.

Posłuchaj jeszcze raz Ewangelii. Zatrzymaj się uważnie nad tym tekstem, który dobrze ilustruje wiele naszych codziennych rozmów. Zobacz siebie pośród tych, którzy próbują podchwycić Jezusa. Popatrz na Jezusa: On  zaprasza cię do bycia prostym i jednoznacznym.

Proś Jezusa, abyś dziś i każdego dnia był taki jak On – otwarty, szczery i pełen prostoty wobec każdego, kogo  spotkasz.