Ustawienia

Ulubione 0
23
02.2024
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski Mt 5,20-26 
0,00 / 0,00

Sunday, 05 lutego 2017

Okres zwykły, Mt 5, 13-16
Piąta Niedziela zwykła
Przypomnij sobie wyrazisty smak soli, wyobraź sobie światło przenikające ciemność i majestat miasta zbudowanego na niedostępnej górze.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 13-16
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

Co jest esencją twojego życia? Co decyduje o twojej wyjątkowości, niepowtarzalności? Może czasami brakuje ci odpowiedzi na to pytanie, ale jest ono kluczem do życia pełnią – warunkiem życia w zgodzie ze sobą, z innymi i z Bogiem. Najlepszą i jedyną drogą o tego jest bycie blisko Boga i siebie samego. Cierpliwe i pozbawione wcześniejszych założeń szukanie odpowiedzi na pytanie – kim jestem? Dzisiejszy fragment Ewangelii mówi o twojej tożsamości. W obecności Boga odważ się zapytać i usłyszeć odpowiedź!

Sól zapewne można zastąpić ziołami, a światło świecy latarką. Są jednak rzeczy, z których nie warto rezygnować. Może masz tendencję do szukania rozwiązań łatwiejszych, bardziej poprawnych politycznie czy też bardziej modnych. Wtedy jednak krok po kroku tracisz wyrazistość, a twoje życie traci smak. Powody takiego postępowania są różne – wygoda, niechęć do konfrontacji, pójście za innymi. Jednak w chrześcijaństwie nie chodzi o życie zrównoważone, poprawne, spokojne. Chodzi o życie Ewangelią.

Pierwszym krokiem do pełni życia jest odkrycie swojej wyjątkowości, unikatowości. Obraz, który widzisz, jest przeważnie częściowy i nie do końca zadowalający. Jednak to wystarcza, aby zacząć dzielić się sobą z innymi. Gdy wydaje ci się, że to za mało, jest to wyłącznie pokusa złego. Światło ma oświetlać ciemność, a sól ma nadawać wyrazisty smak!

Proś Pana, aby twoje bycie sobą wprowadzało światło i smak w życie innych!