24
05.2022
Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych J 16,5-11
0,00 / 0,00

Saturday, 04 lutego 2017

Okres zwykły, Mk 6, 30-34
Dzień powszedni
Wyobraź sobie, że wypływasz samotnie łodzią na jezioro. Twoim celem jest spotkanie z Bogiem.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 6, 30-34
Po swej pracy apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum i zdjęła Go litość nad nimi; byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

Modlitwa czy działanie? Działanie czy modlitwa? Co zrobić w sytuacjach, gdy trzeba wybrać tylko jedną z alternatyw? Wiele zależy od kontekstu danej sytuacji. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy uczniów po ciężkiej pracy dla innych. Jezus, chcąc dać im chwilę wytchnienia, proponuje spotkanie sam na sam z Bogiem. Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o odpoczynek. Istotne jest też spojrzenie na podjęte działania z innej perspektywy. Nie tylko w kategoriach sukcesu i porażki, lecz w kategorii realnego spełniania woli Boga.

Wiele zależy też twoich skłonności. Jeśli masz tendencję do przesady w kierunku modlitwy czy działania, lepiej częściej wybierać tą mniej lubianą alternatywę. Matka Teresa swoim zapracowanym i oddanym służbie siostrom nakazywała godzinę dziennie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Święty Ignacy swoim współbraciom z jednej ze wspólnot w Portugalii wyraźnie zalecił ograniczenie modlitwy, bo przysłaniała im ona ich podstawowe działania.

Wreszcie, wiele zależy od źródła twojego pragnienia modlitwy lub działania. Czy jest to przyzwyczajenie, czy też pójście za emocjami? A może chęć przynależności do jakiejś grupy albo podbudowanie swojego ego? Aby znaleźć źródło, trzeba się zatrzymać, a może nawet zrobić krok wstecz. Ty też musisz szukać sposobu na rozpoznanie, co w danej sytuacji będzie najlepsze…  

Jezu, bądź dla każdego człowieka inspiracją w codziennych decyzjach.