Ustawienia

Ulubione 0
22
06.2024
Św. Tomasz More Mt 6,24–34
0,00 / 0,00

Saturday, 22 czerwca 2024

Okres zwykły, Mt 6,24–34
Św. Tomasz More

Wyobraź sobie ciepły letni dzień. Mimo wszystkich rzeczy, które zaprzątają twoją uwagę. Zatrzymaj się. Zobacz rosnące trawy, kwiaty lub zwierzęta, znajdując się wśród tej natury. Podziwiaj kolory, kształty. Poczuj zapach, temperaturę rozgrzanej ziemi. Popatrz, jak rośliny beztrosko kołyszą się na wietrze. Przyjrzyj się tej przestrzeni i spróbuj w niej odpocząć.

Mt 6,24–34 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego – miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi.  Nie możecie służyć Bogu i Mamonie! Dlatego powiadam wam: Nie martwcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się martwicie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary? Nie martwcie się zatem i nie mówcie: co będziemy jedli? co będziemy pili? czym będziemy się przyodziewali? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie. Dosyć ma dzień każdy swojej biedy”.

Jezus rozmawia z uczniami o staraniach i troskach. Chce wiedzieć, co cię martwi. Popatrz na swoje codzienne działania. Na to, o co się starasz; co zaprząta twoje myśli; co jest twoją troską i co cię martwi. Jezus chce dać ci pośród nich wytchnienie i odpoczynek. Do której z tych rzeczy chcesz Go zaprosić, by pomógł ci się o nie zatroszczyć?

Bóg codziennie trudzi się dla naszego dobra. Dba o swoje rośliny, zwierzęta, a także o ciebie. Pielęgnuje cię, bo jesteś dla Niego ważna. Pan troszczy się o twoje potrzeby, żeby dać ci ulgę od niepewności i zmartwień. Gdzie w twojej codzienności możesz dostrzec przejawy Jego czułej troski? 

Jezus nie zaleca beztroski. Chce, abyśmy starali się o Jego sprawy; o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość. O to, co dla Niego jest ważne. Co jest tym obszarem, gdzie Jezus zaprasza cię do zaangażowania i współpracy?

Porozmawiaj z Jezusem. Pokaż Mu swoje troski. Posłuchaj, o co On się troszczy. Co dla Niego jest ważne. Odpocznij z Nim jak z przyjacielem.


Chwała Ojcu…