Ustawienia

Ulubione 0
21
05.2024
Św. Jan Nepomucen Mk 9,30–37 
0,00 / 0,00

Sunday, 19 maja 2024

Okres zwykły, J 15,26-27;16,12-15
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wyobraź sobie koncert orkiestry. Na pierwszym planie duet: pianista i wiolonczelista. Wpatrz się w spójną współpracę obecnych na scenie, w role poszczególnych osób.

J 15,26-27;16,12-15
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi”.

Jezus zapowiada swoim uczniom gościa. Przedstawia Ducha jako kogoś szczególnego, kogoś, kto ma specjalne zadanie do wykonania. Wróć do koncertu i przyjrzyj się pianiście, wirtuozowi, jego technice, muzykalności, ekspresji. Jakie uczucia rodzą się w tobie na samą myśl o takim niezwykłym koncercie? 

Po zapowiedzi Jezus zwraca się do uczniów. Przypomina im, że są równie ważni, co Duch Święty. Od początku działalności Jezusa są z nim i wykonują ciężką pracę dla niego. Spójrz na wiolonczelistę. Wydaje się, że jego instrument ma mniejsze możliwości, niż posiadający osiemdziesiąt osiem klawiszy fortepian. Jak czujesz się na myśl, że pianista - Duch Święty zaprasza cię do wspólnego koncertu?

Przed koncertem każdy muzyk ćwiczy swoje partie oddzielnie, na swój sposób i w swoim tempie. Dopiero gdy nadchodzi odpowiednia pora, dyrygent zbiera wszystkich i na próbach wszystkie indywidualności łączy w całość. Na koncercie obserwujemy efekt. Jezus mówi o czymś podobnym. Gdy przyjdzie pora, przywoła On Ducha Świętego, który dołączy do zespołu apostołów. I dopiero wtedy ujrzymy efekt - pełną chwałę Boga. Co myślisz o takiej współpracy?


Siedząc na widowni, usłysz harmonię oraz piękno i zobacz, jak Jezus zaprasza cię na scenę. Porozmawiaj z Jezusem o swoich odczuciach.


Chwała Ojcu…