Ustawienia

Ulubione 0
21
05.2024
Św. Jan Nepomucen Mk 9,30–37 
0,00 / 0,00

Friday, 17 maja 2024

Okres wielkanocny, J 21,15-19
Św. Paschalis Baylon

„Kocham cię” – to stwierdzenie wiele znaczy. Wypowiedzenie go to zwykle ważny moment w relacji międzyludzkiej. Na początku modlitwy przypomnij sobie chwile, w których te słowa padły z twoich ust lub dane było ci je usłyszeć.

J 21,15-19
Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?” Odpowiedział Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego: „Paś baranki moje”. I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?” Odparł Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego: „Paś owce moje”. Powiedział mu po raz trzeci: „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?” Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: „Czy kochasz Mnie?” I rzekł do Niego: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego Jezus: „Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”. To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”

Spotkanie, o którym usłyszeliśmy w Ewangelii Jana to swoisty epilog, podsumowanie całej drogi Jezusa i Jego uczniów - od powołania, przez cuda, których byli świadkami, mękę i wreszcie zmartwychwstanie. Jezus zadaje na koniec najważniejsze pytanie: “Szymonie czy kochasz mnie?”. A gdyby podstawić tam twoje imię? Mając świadomość historii swojej drogi z Jezusem, jak Mu odpowiesz?

Święty Ignacy z Loyoli napisał, że miłość powinno się bardziej opierać na czynach niż na słowach. Zastanów się, w których działaniach i postawach najbardziej przejawia się twoja miłość i przywiązanie do Jezusa?

Okazywania miłości uczymy się przez całe życie, towarzysząc w drodze tym, których kochamy. Słuchając jeszcze raz tekstu Ewangelii, zastanów się, do czego konkretnie zapraszają cię słowa “pójdź za mną”?


Jezu, mistrzu w okazywaniu miłości, proszę, naucz mnie, jak mogę bardziej Cię kochać…


Chwała Ojcu…