Ustawienia

Ulubione 0
27
07.2024
Św. Celestyn I Mt 13,24-30
0,00 / 0,00

Thursday, 29 lutego 2024

Wielki Post, Łk 16,19–31 
św. Oswald

Dziś jest wyjątkowy dzień. To dzień, który możemy przeżyć tylko raz na cztery lata. W tym dniu Jezus ma ci coś szczególnego do powiedzenia.

Łk 16,19–31 
Jezus powiedział do faryzeuszów: „Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu». Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas». Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki». Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!» «Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą»”.

Wydawać by się mogło, że bogacz z przypowieści miał wszystko. Nosił drogie ubrania, organizował bogate uczty, prawdopodobnie spełniał wszelkie swoje zachcianki. Ale brakowało mu empatii, bo nie zauważył lub zignorował nędzarza u swoich bram. Przyjrzyj się swojej wrażliwości na drugiego człowieka. To cecha, którą możesz codziennie rozwijać. W pierwszej kolejności jesteśmy powołani do poświęcania uwagi tym, co są najbliżej nas. Jak dziś możesz okazać wrażliwość komuś z twojego otoczenia?

Życie Łazarza na ziemi było skrajnie trudne. To prawdziwy biedak, chory, głodny, opuszczony przez ludzi. Łazarz jest uosobieniem ludzkich krzywd i cierpień. Tak jak on wszyscy mamy w sobie jakieś fizyczne lub emocjonalne zranienie. Zobacz, że Bóg tę ludzką nędzę, również twoją, bierze z miłością do siebie.

W przypowieści słyszymy o Mojżeszu i Prorokach, których pisma są drogowskazami dla wierzących. Bóg słowami Abrahama zdaje się mówić:  Spokojnie, dałem ci wszystkie potrzebne wskazówki, byś dotarł do nieba! Masz Eucharystię, Pismo Święte, rekolekcje, być może zaufane osoby, które prosisz o radę. Zastanów się, w jaki sposób Bóg szczególnie przemawia do ciebie.

Na koniec możesz porozmawiać z Bogiem Ojcem o emocjach lub wnioskach, które zrodziły się w tobie podczas dzisiejszej modlitwy.


Chwała Ojcu…