Ustawienia

Ulubione 0
23
02.2024
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski Mt 5,20-26 
0,00 / 0,00

Friday, 23 lutego 2024

Wielki Post, Mt 5,20-26 
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski

Jezus zaprasza cię dziś do troski o relacje. Zajmij miejsce wśród Jego uczniów. Posłuchaj, jak opowiada o królestwie swojego Ojca. 

Mt 5,20-26 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza”.

Niekiedy lęk przed bliskimi relacjami sprawia, że ukrywamy się za normami i zasadami. Wówczas przykazania, które mają służyć budowaniu więzi, oddzielają nas od bliźnich. Co powstrzymuje cię przed głębszym zaangażowaniem w relacje z innymi? 

Nie wystarczy przestrzegać prawa, by wejść do królestwa niebieskiego. Nie wystarczy nie zabijać, by żyć. Które relacje ożywiają cię? W których rozkwitasz? Co w tych relacjach daje ci życie?

Troska o relacje z innymi ludźmi sprawia, że możesz żyć pełnią życia. Doświadczasz wtedy, czym jest królestwo niebieskie. Słuchając Ewangelii jeszcze raz, ogarnij wdzięcznym spojrzeniem ludzi, których kochasz. Zobacz też tych, których nie lubisz. Dzięki nim wszystkim możesz dowiedzieć się czegoś o sobie, odkryć swoje potrzeby, to na czym ci zależy, jakąś ważną prawdę życia. 

Na koniec porozmawiaj jeszcze chwilę z Jezusem. Przedstaw Mu osoby, które były w twoich myślach podczas modlitwy. 


Chwała Ojcu…