Ustawienia

Ulubione 0
23
02.2024
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski Mt 5,20-26 
0,00 / 0,00

Saturday, 10 lutego 2024

Okres zwykły, Mk 8,1–10
Św. Scholastyka

Przygotowując się do rozpoczęcia dzisiejszej modlitwy, przypomnij sobie, kiedy ostatnio ktoś zatroszczył się o ciebie: zaprosił na obiad, poczęstował ciastem lub podarował prezent. Pomyśl chwilę o uczuciach, które temu towarzyszyły.

Mk 8,1–10
W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: „Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka”. Odpowiedzieli uczniowie: „Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” Zapytał ich: „Ile macie chlebów?” Odpowiedzieli: „Siedem”. I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił. Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty. 

Jezus dostrzega potrzeby ludzi z otaczającego Go tłumu. Zna ich choroby, wie, za czym tęsknią, czego pragną, z czym do Niego przychodzą, ale widzi także to, co bardziej podstawowe. Żal Mu tych ludzi, bo są głodni. Jak wśród wielu spraw, które nurtują cię na co dzień, dostrzegasz te bardziej podstawowe? Jak troszczysz się o sen, o to, co jesz, o swoje zdrowie?

Troska Jezusa sprawia, że lud zostaje nakarmiony. Cud dokonuje się we współpracy z uczniami. To oni dostarczają chlebów, które zostają rozmnożone. Będąc blisko Jezusa, możemy dostrzec innych, którzy potrzebują pomocy, i pospieszyć z nią z tym, co mamy. Pomyśl o osobach wokół ciebie, które potrzebują pomocy. Czy czujesz, że Bóg zaprasza cię do współdzielenia troski o nich?

Jezus chce nakarmić otaczających Go ludzi, bo ich kocha. Wsłuchując się jeszcze raz w tekst Ewangelii, zwróć uwagę, jak ta Jezusowa miłość wyraża się w konkretnym działaniu. Zastanów się, co to w tobie wywołuje i do czego zaprasza.

Jezus pragnie troszczyć się także o ciebie. Na koniec tej modlitwy możesz Mu powiedzieć, co w twoim tu i teraz szczególnie potrzebuje Jego troski.


Chwała Ojcu…