Ustawienia

Ulubione 0
23
02.2024
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski Mt 5,20-26 
0,00 / 0,00

Saturday, 03 lutego 2024

Okres zwykły, Mk 6,30–34 
Św. Błażej

Przywołaj w pamięci jakieś dzieło czy wydarzenie, w które byłeś zaangażowany, a potem opowiadałeś o nim w gronie rodzinnym czy w grupie przyjaciół. Może pamiętasz, jakie uczucia i emocje ci wtedy towarzyszyły.

Mk 6,30–34 
Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

Jakiś czas temu Jezus wysłał dwunastu apostołów na misję, podczas której Jego mocą mieli nauczać, wyrzucać złe duchy i uzdrawiać. Gdy apostołowie z niej wrócili, spotkali się z Nim, by Mu opowiedzieć o swoim doświadczeniu. Jezus pragnął usłyszeć, jak przeżyli tę misję. Ty też masz swoją misję: w rodzinie, pracy, wolontariacie, wspólnocie. Jezus także od ciebie chce usłyszeć, jak ją przeżywasz. O czym chcesz Mu dzisiaj opowiedzieć?

Każda misja związana jest z zaangażowaniem, a więc i ze zmęczeniem. Także Jezus go doświadczał, dlatego dobrze rozumiał uczniów i troszczył się o to, by odpoczywali. W życiu apostoła musi być równowaga między działaniem a nabieraniem sił. „Idź na miejsce osobne, z dala od ludzkiego zgiełku i codziennej gonitwy i nieco odpocznij” – może te słowa Jezus kieruje dziś do ciebie?

Jezus wraz z uczniami pragnął odpocząć, ale po drugiej stronie jeziora czekał na Niego wielki tłum. Mimo zmiany planów Jezus nie jest sfrustrowany. Dostrzega ludzi głodnych Jego słowa, które będzie dla nich drogowskazem. Jego misją jest być pasterzem, a więc prowadzić, troszczyć się, karmić. Uczeń Jezusa przez chrzest uczestniczy w Jego misji. Czego Jezus chce cię dziś nauczyć w tym kontekście?

Porozmawiaj z Jezusem o tym, jak rozumiesz uczestnictwo w Jego misji. Opowiedz o twoim zaangażowaniu, odpoczywaniu i karmieniu się Jego Słowem.


Chwała Ojcu…