04
12.2023
Św. Barbara Mt 8,5–11
0,00 / 0,00

Monday, 27 listopada 2023

Okres zwykły, Łk 21,1-4
Bł. Małgorzata Sabaudzka

Na początku dzisiejszej modlitwy zwróć uwagę na swoje bijące serce. Daj sobie chwilę, aby je usłyszeć. Wyobraź sobie, jak Bóg na nie patrzy.

Łk 21,1-4 
Gdy Jezus podniósł oczy, zobaczył, jak bogaci wrzucali swe ofiary do skarbony. Zobaczył też, jak pewna uboga wdowa wrzuciła tam dwa pieniążki, i rzekł: „Prawdziwie, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni. Wszyscy bowiem wrzucali na ofiarę Bogu z tego, co im zbywało; ta zaś z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie”.

Uboga wdowa wrzuca do skarbony niewielką ofiarę. Świadkowie tej sceny z pewnością dziwili się tak małej sumie pieniędzy przekazanej na rzecz świątyni. Perspektywa tej kobiety była odmienna. Dla niej dwa wrzucone pieniążki stanowiły ogromną ofiarę. Uboga wdowa wykazała się ogromnym zaufaniem w Bożą Opatrzność oraz prawdziwym poświęceniem. Na ile twoje serce jest blisko postawy ubogiej wdowy? 

Jezus przypatruje się ludziom składającym ofiary. Dostrzega więcej niż tylko pieniądze wyciągane z sakiewek. Widzi serca ofiarodawców. Dla Boga ważna jest intencja, z jaką wykonujemy nasze czyny. Niezależnie od tego czy dzieła, które podejmujemy wydają się wielkie czy małe, Bóg zwraca uwagę na serce i naszą postawę. Przypomnij sobie jakiś mały gest dobra, który ostatnio uczyniłeś. Co cię do niego zmotywowało?

Uboga wdowa przypomina, że dookoła nas żyją ludzie biedni i bezbronni. Jednocześnie jej hojność i ufność Bogu inspiruje do otwarcia serca na pomoc naszym bliźnim. Zdarza się, że sami mamy doświadczenie kruchości finansowej. Każdy z nas dysponuje jednak różnymi zasobami i może wesprzeć potrzebujących. Które z twoich zasobów mógłbyś włączyć w służbę bliźnim?

Na koniec możesz porozmawiać z Bogiem o pragnieniu czystej intencji w czynieniu dobra.


Chwała Ojcu…