Ustawienia

Ulubione 0
17
07.2024
Św. Aleksy Mt 11,25–27
0,00 / 0,00

Tuesday, 21 listopada 2023

Okres zwykły, Łk 19,1–10 
Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Wyobraź sobie rozgwieżdżone niebo. W głębokiej ciszy, uspokajając swój oddech, patrzysz w górę. Pozostań chwilę z tym obrazem… W pewnym momencie nad twoją głową przelatuje spadająca gwiazda.

Łk 19,1–10 
Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: „Do grzesznika poszedł w gościnę”. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie”. Na to Jezus rzekł do niego: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło”.

Spotkanie Zacheusza z Jezusem jest całkowicie niespodziewane. Z osoby, która stała z boku, obserwując sytuację z bezpiecznej odległości, nagle staje się głównym bohaterem. Musi zrezygnować ze swojego planu, pozwolić się rozpoznać i otworzyć się na konfrontację z nowym. Zastanów się, jak ty reagujesz, gdy coś wprowadza chaos w twoją codzienną rutynę?

Jezus mówi: „dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”, tak jakby nagle uświadomił sobie, jak ważne jest to jedno miejsce w całym mieście. Może w swoim życiu przypominasz sobie takie momenty, kiedy czułeś wewnętrzne przekonanie, że coś musisz zrobić, nawet jeśli wydawało się to dziwne lub nielogiczne. Jak rozpoznajesz swoje poruszenia? Jak na nie reagujesz?

Za chwilę jeszcze raz usłyszysz opis spotkania Jezusa i Zacheusza. Zauważ, jak Jezus rozmawia i jak się zachowuje. Nie ma w Nim potępienia ani etykietowania. Pomimo wyraźnych różnic chce spędzić czas z Zacheuszem, zobaczyć, jak on żyje, i wysłuchać jego historii. Pomyśl, co z postawy Jezusa możesz wziąć dla siebie, kiedy spotykasz osoby, które są zupełnie inne od ciebie?

Na koniec wróć do obrazu spadającej gwiazdy i proś Boga, byś z otwartością i odwagą odpowiadał na niespodziewane wydarzenia twojej codzienności.


Chwała Ojcu…