04
12.2023
Św. Barbara Mt 8,5–11
0,00 / 0,00

Monday, 13 listopada 2023

Okres zwykły, Łk 17,1-6
Śś. Bracia, pierwsi polscy męczennicy

Pomyśl chwilę o osobach, które spotkałeś lub planujesz dziś spotkać. Wsłuchaj się uważnie w słowa Jezusa i w to, co pragnie ci dziś przekazać.

Łk 17,1-6
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu”. Apostołowie prosili Pana: „Dodaj nam wiary”. Pan rzekł: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna”.

Jezus w swojej mowie przypomina nam o realiach życia wiarą. Uświadamia, że takie życie przepełnione jest łaską, ale nie brak w nim również sytuacji, decyzji i postaw, które mogą być gorszące. Jednocześnie zwraca uwagę na odpowiedzialność za wszystko co robimy. Poświęć chwilę na refleksję nad swoim życiem, takim, jakie ono jest. Zobacz, do czego prowadzą cię twoje wybory. Jak inni cię odbierają?

Współodpowiedzialność to postawa przepełniona miłością. To do niej zaprasza cię Jezus, przypominając o „uważaniu na siebie”. Wyraża w niej troskę nie tylko o własne dobro, ale również o dobro innych – także tych, którzy nie są dla ciebie „wygodni”. Jak troszczysz się o dobro w relacjach z bliźnimi? Co jest dla ciebie dzisiaj największym wyzwaniem lub wezwaniem do bycia świadkiem miłości?

Przebaczenie drugiemu przychodzi uczniom z pewnym trudem i wysiłkiem. Podobnie jest, gdy mamy przebaczyć samej lub samemu sobie. Jezus zwraca uwagę na to, aby przebaczać zawsze wtedy, gdy ktoś żałuje swojego czynu i wyraża skruchę. Co tobie pomaga, a co przeszkadza w przebaczaniu sobie i innym? 

Podziękuj Jezusowi za to wszystko, ku czemu pociągnął twoje serce w czasie tej modlitwy. W chwili ciszy popatrz też na serce, którym On cię obdarzył.


Chwała Ojcu…