Ustawienia

Ulubione 0
17
07.2024
Św. Aleksy Mt 11,25–27
0,00 / 0,00

Saturday, 11 listopada 2023

Okres zwykły, Łk 16,9–15
Św. Marcin

Popatrz na to, co cię otacza właśnie w tej chwili. Zwróć uwagę na drobne przedmioty, na to, w co jesteś ubrany, na miejsce, w którym się znajdujesz. Te drobne przyziemne rzeczy też biorą udział w twojej modlitwie.

Łk 16,9–15
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!” Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: „To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych”.

Bywa, że bardzo nas pochłaniają nasze wielkie pragnienia, nasze marzenia, plany lub troski. Gdy ich realizacja się odwleka, czujemy się ogołoceni i niespełnieni. Łatwo wtedy umyka nam świadomość tych wszystkich małych rzeczy, relacji, możliwości i talentów, które już są blisko nas. Które z tych małych, codziennych elementów twojego życia potrzebują więcej twojej uważności?

Te wszystkie małe rzeczy, środki, miejsca, to wszystko, co posiadasz lub jest dla ciebie dostępne, staje się też przestrzenią dla twojej drogi duchowej. To właśnie wśród tych materialnych i ziemskich małych spraw możesz szukać i znajdować Boga. Które z tych przyziemnych sytuacji, miejsc i relacji mogą stać się bardziej częścią twojej modlitwy?

Czasem wydaje się nam, że w Bożej obecności musimy zachowywać się w jakiś ściśle ustalony i nienaturalnie ograniczony sposób; że nie wypada zawracać Bogu głowy mało ważnymi sprawami. Tymczasem Jemu najbardziej zależy na naszej autentyczności. Dla Niego te nasze przyziemne małe rzeczy są również bardzo ważne. Spróbuj teraz spotkać się z Bogiem zainteresowanym wszystkim tym, co właśnie przeżywasz.

Na koniec niech trwa jeszcze chwilę twój szczery i autentyczny dialog z Bogiem, nawet jeśli miałby on dotyczyć bardzo przyziemnych spraw.


Chwała Ojcu…