Ustawienia

Ulubione 0
23
07.2024
Święto św. Brygidy, patronki Europy J 15,1-8 
0,00 / 0,00

Thursday, 21 września 2023

Okres zwykły, Mt 9,9-13
Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty

W życiu doświadczamy wielu spotkań z różnymi ludźmi. Jedne pozostają w naszej pamięci na długi czas, a o innych szybko zapominamy. Pomyśl chwilę o ludziach, którzy ciepło spojrzeli na ciebie dziś lub wczoraj.

Mt 9,9-13 
Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną!” A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

Mateusz jako celnik był osobą niemile widzianą i pogardzaną przez Żydów. Był traktowany jak zdrajca, ponieważ pracował dla okupanta. Jezus przychodzi do Mateusza i patrzy na niego. To spojrzenie musiało być bardzo poruszające, pełne miłości i akceptacji. Być może Jezus był pierwszą osobą, która w taki sposób spojrzała na Mateusza, skoro dorosły mężczyzna na słowa „Pójdź za Mną!” rzuca wszystko i chce towarzyszyć Jezusowi. Jak Chrystus patrzy na Ciebie? 

Jezus wchodzi do domu i siada za stołem, aby spożyć posiłek razem z grzesznikami. Faryzeusze byli oburzeni, że chce się spotkać z tymi, którzy nie przestrzegają prawa i którzy, według nich, są niegodni i nie zasługują na uwagę. Jezus pokazuje, że dla Niego każdy, nawet największy grzesznik jest tak samo ważny. Z kim ty chciałbyś mieć większą łatwość przebywania i siadania do wspólnego stołu? 

Jezus wychodzi z inicjatywą spotkania. Nie odpychają Go ludzkie grzechy, ani słabości. On, który zna nasze czyny, myśli, słowa, zna całą prawdę o nas, nie zniechęca się, lecz stale wypatruje możliwości spotkania. Jego miłość do człowieka nigdy nie ustaje, bo Bóg nie kocha nas za to, że wypełniamy prawo, ale pomimo wszystko!

Porozmawiaj z Jezusem, jak przyjaciel z przyjacielem, o tym co było dla Ciebie ważne czasie tej modlitwy.


Chwała Ojcu…