01
10.2023
XXVI niedziela zwykła Mt 21,28–32
0,00 / 0,00

Saturday, 16 września 2023

Okres zwykły, Łk 6,43–49 
Śś. Korneliusz i Cyprian

Wyobraź sobie, że stoisz wśród ludzi, którzy słuchają Jezusa. Jak się stoi w tłumie, to można stać dalej albo bliżej osoby mówiącej.

Łk 6,43–49 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
Czemu to wzywacie Mnie: „Panie, Panie!”, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, wezbrana rzeka uderzyła w ten dom, ale nie zdołała go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto usłyszał, a nie wypełnił, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy rzeka uderzyła w niego, od razu runął, a ruina owego domu była wielka”.

Pan Jezus opowiada o drzewach i o owocach, jakie drzewa te rodzą. Wspomina o dobrych i złych owocach. Dobry owoc jest smaczny, zaspokaja głód i pragnienie. Złe owoce mają nieprzyjemny smak, bywają niezdrowe lub nawet trujące. Zastanów się teraz, jakie są owoce twojego postępowania. 

Słowa mogą mieć potężną moc. Potrafią dodać otuchy, pocieszyć, ale też poniżyć i zranić. Jezus naucza dziś, że nasze usta wypowiadają to, co jest w naszym wnętrzu. Serce pełne nienawiści będzie przeklinać innych. Serce pełne miłości – błogosławić. Przyjrzyj się temu, co mówisz na co dzień. Jakie słowa przeważają? Jaka jest obfitość serca, z której mówią twoje usta?

Jezus wspomina o słuchaniu Jego słów. Tak naprawdę bardzo łączy się to z tym, o czym opowiadał wcześniej. To, jak działamy, i to, jak mówimy, ma ścisły związek z tym, czego słuchamy. Pan twierdzi jednak, że samo słuchanie nie wystarczy – Jego naukę trzeba jeszcze wypełniać. Życie tych, którzy Go jedynie słuchają, porównuje do domu bez fundamentu – gdy przychodzą przeciwności, rozpada się. Ty słuchasz słów Jezusa, robisz to nawet w tej chwili. Zastanów się, jak to jest w twoim życiu z wypełnianiem tych słów. 

Porozmawiaj z Jezusem o tym, co zrodziło się w tobie podczas tej modlitwy.


Chwała Ojcu…