Ustawienia

Ulubione 0
22
06.2024
Św. Tomasz More Mt 6,24–34
0,00 / 0,00

Saturday, 13 maja 2023

Okres wielkanocny, J 15,18-21
Najświętsza Maryja Panna Fatimska

Wyobraź sobie zaciętą rozgrywkę sportową. Jest remis i zostało już niewiele czasu do końca meczu. Trener jednej z drużyn zauważa napięcie wśród zawodników. W emocjach pojawia się myśl o złamaniu zasad.  

J 15,18-21
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie o słowie, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał”.

Chrystus, niczym szlachetny trener, zachęca swoich uczniów, aby pomimo doznanych ataków i krzywd, nie zniechęcali się. Prosi ich, aby w trudnych momentach pamiętali, że On także został odrzucony, lecz nie zaczął z tego powodu złorzeczyć swoim przeciwnikom. Jakie reakcje rodzą się w tobie, kiedy spotykasz się z niesprawiedliwością?

Każdy uważny trener najpierw zabiega o swoich zawodników, a dopiero później o wygraną. Jego zespół jest ważniejszy niż trofeum. Chrystus prosi, aby uczniowie pamiętali o słowie, które powiedział do nich, gdy byli razem. To właśnie w bliskości z Nim i z innymi uczniami będzie im łatwiej przetrwać wyzwania. Kiedy cierpisz, czy uświadamiasz sobie, że Chrystus cierpi z tobą i w tobie? 

Zmartwychwstając, Chrystus odniósł ostateczne zwycięstwo. Chrześcijanin wie, że niesprawiedliwość i cierpienie są tymczasowe. Jak spotyka się w tobie to, co jest z tego świata – z tym, co daje perspektywa wieczności? 

Stań w miłującej obecności Jezusa. On chce być z tobą szczególnie wtedy, gdy cierpisz. 

Chwała Ojcu…